„В никакъв случай финансовата стабилност не е заплашена по причина европейски средства. Напротив – европейската солидарност е много важен източник за публични разходи, които България ползва от години и ще продължава да полазва“, заяви в интервю за БНР вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова. „Няма никаква опасност за бюджета от гледна точка на европейските фондове“, категорична беше.
По отношение на ОП „Околна среда“ вицепремиерът изтъкна, че има голям напредък в отстраняването на слабостите в системата, които в последните години са довели до спиране на плащанията. „Надявам се до края на този месец можем да отблокираме плащанията по оперативната програма. Това са около 1 млрд.лв.“, каза Златанова. За ОП „Регионално развитие“ тя подчерта, че се работи активно по проверките на двете оси и отстраняването на евентуални слабости. „Това ще стане през есента“, каза вицепремиерът.
Златанова отбеляза, че са взети всички мерки, за да няма системни проблеми в ДФ „Земеделие“. „Това означава, че всичко планирано като проекти и процедури ще бъде направено и бенефициентите ще могат да получат своето финансиране – именно, за да избегнем потенциални загуби в края на годината“, подчерта вицепремиерът. Златанова добави, че е необходимо да се избере ново ръководство на фонда, което бързо и оперативно да започне изпълнението на задачите.
Относно идеята на БНБ да се криминализира публичното говорене за банките вицепремиерът заяви, че решението на законодателя ще бъде по целесъобразност. „Това означава, че законодателят е свободен да прецени размера на обществената опасност на тези деяния, обществените нагласи, системата на НК като цяло и най- добре да прецени как да се наказват тези деяния. Убедена съм, че идеята далеч не е цензуриране на медии или на гражданско общество. Духът на закона е да се запази банковата система от безотговорно поведение“, каза Златанова.
Попитана за избора на главен съдебен инспектор вицепремиерът изтъкна, че от началото на мандата призовава парламента да направи този важен избор. „Законодателят е предвидил мнозинство от 160 депутата за този избор. Това означава приемане на кандидатурата с консенсус, очевидно такъв консенсус няма в сегашния формат на Народното събрание. Надявам се това да стане възможно най- скоро, до края годината“, заяви Златанова.