Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие” изпълниха ангажимента си по подписаното споразумение с Националната асоциация на зърнопроизводителите и изплатиха в определения срок до 30 април директните плащания за кампания 2010 на всички изрядни земеделски производители. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов на пресконференция, на която присъстваха премиерът Бойко Борисов, министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев и изпълнителния директор на ДФЗ Румен Порожанов.
Към днешна дата от подадените 91 963 заявления по директните плащания за кампания 2010 са изплатени средствата на 91 213 земеделски производители. Остава да бъдат изплатени средствата на 550 стопани от заяви своите площи за подпамагане, които имат неизчистени санкции за минал период или подлежат на допълнителни проверки.
По схемата за национални доплащания на хектар земеделска земя за миналогодишната кампания са подадени 72 090 заявления, като от тях по 16 792 заявления не са извършени плащания, тъй като бенефицентите имат задължения към държавата. Министър Найденов подчерта, че е направена схема, при която на всеки 15 дни ще бъдат изплащани средства на всеки земеделски стопани, който покрие задълженията си към НАП. Това е условието, при което тези средства се изплащат, подчерта министър Найденов и информира, че към момента по тази схема от ДФ „Земеделие” са разплатени около 212 млн. лв.
Министър Найденов посочи икономически данни, които доказват ефективността на подпомагането в земеделския сектор. Според тях Брутната добавена стойност на земеделието се е повишил с 10, 9 % в сравнение с 2010 година и е единствения сектор, които бележи подобен ръст. Външнотърговското салдо през 2009 г. е било положително – 385 млн. долара, а през 2010 г. то е нараснало три пъти до 944 млн. долара. С 24% е нараснало външнотърговското салдо и износът на селскостопански стоки през 2010 г. Министър Найденов посочи, че по данни на Евростат България е с най-голямо нарастване на земеделските доходи в ЕС от началото на членството й – с 54,2% при средно за ЕС – 10%.
Министърът съобщи още, че след направената оценка на Програмата за развитие на селските райони е намерен резерв и са осигурени допълнително средства в размер на 304 млн. и 356 хил. евро или около 600 млн. лева за атрактивните мерки 121 „Модернизиране на земеделски стопанства”, 321„Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” и мярка 112 „Създаване на стопанства за млади фермери” от Програмата. Сумата ще бъде прехвърлена от бюджета на мерки с недостатъчен интерес от страна на бенефициентите, към най- атрактивните мерки от ПРСР. Отправено е официално искане от страна на България за прехвърлянето на средства по мерките, което следва да мине през съгласувателна процедура на Европейската комисия. Министър Найденов добави, че се надява на бърз и положителен отговор от тяхна страна.