Стартиращите бизнеси ще имат ключова роля за ръста на световната икономика след кризата. През тази година най-много нови компании ще се появяват в Китай, Индия и Бразилия, вместо в традиционните бастиони на предприемачеството – САЩ и Западна Европа

Ако имате идея за нов бизнес, но през последните две години не сте се чувствали уверени, че тя ще проработи и сте предпочели да останете някъде на заплата или да се отдадете на следването си, имам добри новини за вас. 2011-та година се очертава като подходящия момент за нови предприемачески инициативи. Глобалната икономика отново увеличава оборотите си, а водещите пазари на САЩ и Китай се възстановяват с бързи темпове и обещават скоро да се превърнат в двигатели на растежа в по-малките страни по света. Сигурно си мислите, че всъщност вашата идея е за един много малък по мащаби бизнес и всички тези макро – трендове едва ли ще ви се отразят? Ако е така – грешите! Може би най-големият урок, който получихме от кризата е, че световната икономика вече е необратимо обвързана и случващото се от едната страна на планетата няма как да не повлияе на другата страна. Това стана при започването на кризата и няма причини да не се случи сега, когато световната икономика се възстановява от нея.

Ролята на стартъпите

от своя страна ще бъде ключова за предстоящия растеж и създаването на нови работни места. Очаква се тенденцията за съживяването на рисковото финансиране в нови компании, която наблюдавахме през 2010 г., да се превърне в още по-сериозен ръст на този сегмент през новата година. През миналата година видяхме появата на много нови технологични компании в САЩ и увеличаване на рисковите инвестиции в тази страна – както в долари, така и по отношение броя на финансираните компании. Станахме свидетели и на няколко успешни примера за нови фирми, достигнали за кратко стойност в милиарди долари, сред които най-добре се открои придобиването на сайта Groupon от Google за 6 млрд. долара. И най-хубавото е, че този бизнес модел няма географско ограничение и на практика всяка стартираща интернет компания, създадена с достатъчно добра идея, може да постигне същото, независимо дали се намира в САЩ, Китай, или в България.

Три основни тенденции

ще движат секторът на стартиращите фирми през тази година. На първо място финансирането от страна на рискови фондове (venture capital) ще продължи да нараства, наливайки гориво в мотора на световната икономика. Това от своя страна ще повлияе положително на създаването на нови работни места, най-вече в стартъпи и малки фирми. И накрая – ще видим увеличаване на първичното предлагане на ценни книжа в глобален мащаб.

Според най-новото проучване на американската Национална асоциация на рисковите фондове, през тази година ще се завърне оптимизмът на инвеститорите по отношение на високорисковите стартиращи компании.

Технологичните сектори ще привличат най-много инвестиции

Изследването показва още, че венчър фондовете ще продължат да инвестират предимно в информационни технологии, мобилни приложения и нови cloud – базирани системи. Бюджетите за изследователска и развойна дейност ще нарастват, а социалните медии и заменяемите енергийни източници също ще продължат да привличат инвеститори. В глобален план през 2011 г. ще видим и нов бум във финансирането на сектори, като нанотехнологиите и био – фармацевтичните компании. Освен това венчър фондовете са оптимисти за възвръщаемостта от бизнесите, които ще бъдат финансирани.

Тези прогнози са в глобален план, като най-бърз ръст на рисковото финансиране ще има в развиващите се икономики – Китай, Бразилия, Индия и др. Очакванията за американския пазар са по-скоро за стабилност и слаб растеж. Същевременно много американски стартъпи са създадени от имигранти – основно такива от Азия, а по данни на Kauffman Foundation 25 % от най-успешните стартиращи фирми в САЩ през миналата година спадат към тази група. Очевидно създаването на добри условия за чужденците, изиграло толкова важна роля за самата поява на Съединените щати и за научно – техническия прогрес през миналия век, продължава да бъде от особено значение за тази страна. Същевременно според проучването на Национална асоциация на рисковите фондове, американският пазар на стартъпи продължава да отчита забавяне в създаването на нови фирми в много ключови сфери, а това може да се отрази негавитно на американската икономика, по отношение на конкуренцията й с бързо развиващи се страни, като Китай и Индия. От друга страна нуждата от повече иновации може да бъде добре дошло за някои чуждестранни предприемачи, включително и от България, които биха могли да привлекат част от рисковия капитал на щатските фондове.

Мислете глобално!

Ако вие сте решили да отворите баничарница или да започнете бизнес с количка за хот – дог, това може да бъде чудесно начинание с потенциал да ви носи печалба съизмерима с няколко работни заплати месечно. То обаче много трудно и бавно може да стане глобален бизнес. Но ако стартирате фирма за Facebook – игри, мобилни приложения, безконтактни разплащания или друга иновативна дейност, единствено от вас зависи дали ще възприемете проекта си като местно явление, или като такова от световен мащаб. Компанията Zynga например преди няколко години изобщо не е съществувала, а днес е известна в целия свят, благодарение на своите Facebook – игри FarmVille и MafiaWars, а пазарната й капитализация се изразява в милиарди долари.

Мислете иновативно!

Според проучването сред американските рискови фондове, дългосрочният успех на една стартираща фирма зависи предимно от нейната способност да бъде иновативна. Бизнесът, който има реален потенциала да възроди икономиката, а и да донесе успех на своите създатели, не е стартирането на повече традиционни фирми – като ресторанти или магазини, а появата на съвсем нови сектори, идеи и технологии. Ако целта ви е бизнесът да ви носи достатъчно пари, за да не се налага да работите на заплата – тогава не е задължително да сте иновативни и отново ще ви препоръчам идеята за хот – дог количката. Но ако имате по-мащабна визия и се надявате да постигнете по-бърз ръст, и да създавате нови работни места, тогава помислете за нещо, което все още липсва на пазара. Независимо дали ще е устройство за генериране на ток от велотренажорите и уредите във фитнес залата, или ново приложение за разплащания през мобилния телефон – елементът на иновация е задължителен за бъдещия ръст на бизнеса ви.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *