Технологии и архитектура се срещнаха на форума „Бъдещето на София

Организациите Градът и Трансформатори представиха визията си за бъдещето на столицата по време на форума „Бъдещето на София“. Събитието организираха строителният сайт Stroimedia.bg и списанието за бизнес и лайфстайл b2b Magazine, с подкрепата на компанията-лидер в мрежовото и телекомуникационното оборудване TP-Link.

Навлизането на решенията за интернет с максимална гъвкавост, сред които такива за пренос на данни през електрическата мрежа беше една от тенденциите за по-устойчива градска среда, представена от генералния спонсор на събитието – TP-LINK. Компанията за мрежово и телекомуникационно оборудване представи технологии от типа „data over powerline“ (пренос на данни по електрическата мрежа), които позволяват значително оптимизиране на комуникационната инфраструктура в сградите. Лекторът Мария Каймаканова разказа за тенденциите при мрежовите технологии в паркове, обществени сгради и други типове градска среда, акцентирайки върху различни видове мобилни рутери, удължители на обхвата и други гъвкави решения за създаване на точки за достъп в движение.

Предстоящият ръст на технологиите от типа „Интернет на нещата“ (Internet of Things) беше акцент в презентацията на младия предприемач Любомир Янчев, създател на системата за домашна автоматизация Мелиса. Той прогнозира, че много скоро всевъзможни предмети около нас – от четката за зъби и вилиците, до сградите ще бъдат свързани с интернет и чрез разнообразни сензори ще събират данни за околната среда и ще могат да се управляват отдалечено. 

„Първата автоматизация беше най-обикновения таймер, който включва системата за пръскане в градината, както и датчикът, който светва лампата при движение. Сега има нов тренд – не само да автоматизираме сградите, а и да ги свързваме в интернет, за да може да анализираме данните, които те са събрали. Свързвайки всички уреди, получаваме данни, които след това можем да анализираме – например колко електричество се хаби, как се затопля сградата и т.н“, посочи Любомир Янчев. Според него ползите за това са много – от удобството и спестяването на време, до повишаването на енергийната ефективност и по-малкия отпечатък върху околната среда. 

Форумът „Бъдещето на София“ уважиха заместник – кметът на София Дончо Барбалов и министър Лиляна Павлова. През последните години в строителство и в транспортната инфраструктура на България са инвестирани над 3 млрд. лева, съобщи зам.-кметът като увери, че общината ще продължи политиката си за устойчиво развитие на града, както и програмата в областта на транспорта и инфраструктурата, в сферата на устойчивото бъдеще и екологията.

В поздравителния си адрес към участниците министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова увери, че през новия програмен период (2014-2020 г.) министерството ще продължи да работи в подкрепа на проекти за подобряване на градската среда в големите и средните населени места.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *