Вие може би сте създали собствена фирма за мобилни приложения или пък просто разработвате самостоятелно такива, с идеята да се възползвате от бързия ръст на този сегмент и неговия международен характер.
Екипът на NewBusiness.bg, разбира се, приветства тава – секторът се развива бързо и не една, или две малки фирми напоследък спечелиха милиони, само година – две след създаването си. Длъжни сме обаче да ви информираме за една потенциална заплаха, която е причина все повече разработчици да спират от продажба своите мобилни приложения от американските версии на най-популярните онлайн магазини – App Store на Apple и Android Market на Google.
Причината да правят това е в страха, че срещу тях може да бъдат повдигнати съдебни искове за патентни права. Възможност, която съвсем не е за подценяване, предвид ръста в броя на този тип дела в САЩ, както и появата на огромен брой нови юридически компании, специализирани в търсенето на патентни нарушения и дори в предварителното регистриране на много общо формулирани патенти, които след това да се използват като основание за съдебен иск.
Самите собственици на онлайн магазините – Apple, Google и Microsoft – за сега не успяват да гарантират сигурност на разработчиците, продаващи през техните сайтове (и съответно програмиращи за техните платформи). А много от независимите разработчици представляват прекалено малки фирми, за да могат да си позволят достатъчно скъпи адвокати, които да ги пазят от щатските правни акули. В резултат все повече разработчици окачествяват американския пазар като „прекалено опасен“.
Така върховенството пред закона в САЩ, което в миналото се е превърнало в един от ключовите фактори за гарантиране на свободната инициатива в тази страна, днес под влияние на все по-големия брой адвокати и все по-безскрупулните съдебни битки, се оказва във вреда на конкуренцията там. Напълно възможно е от това да се възползват други проекти за продажба на мобилни приложения в Европейския съюз или Китай, където ръстът на потребителите също обещава добри възможности за печалба.