Работодателите у нас ще забавят темповете на наемане през първото тримесечие на 2012 година

От 757-те български работодатели, участвали в най-новото проучване на Manpower, близо 14% посочват, че ще наемат служители през първите три месеца на 2012. “Повече от две трети от българските работодатели заявяват, че планират да запазят своята текуща работна ръка през първите три месеца на годината” – обяснява Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия. “Българските работодатели действат подобно на тези от други места по света; сред несигурността на пазарите – особено в Европа — работодателите остават предпазливи и предприемат подхода “да изчакаме, за да видим” да оценят бизнес тенденциите преди да увеличават броя на служителите си.“

Според нея, въпреки спада на оптимизма на работодателите у нас, все още виждаме знаци, че страната ни продължава да се възползва от несигурността в Гърция; търговската секция на Гръцкото посолсто посочва, че за последните 10 години България се е превърнала в топ дестинация за гръцките фирми, докато те търсят да се облагодетелстват от по-ниските нива на корпоративните данъци и цената на труда, които по ориентировъчни данни са 4 пъти по-ниски, отколкото в Гърция. Това създава възможности за развитието на нови аутсорсинг и оф-шоринг бизнеси през следващите пет години.

Мениджърите от регионите на София и Пловдив отчитат положителни очаквания за наемане през следващото тримесечие. Работодателите в София отчитат най-силни намерения за наемане с нетен обзор на заетостта +10%, докато в Пловдив плановете за наемане са леко по-слаби, работодателите отчитат нетен обзор на заетостта от +6%. Отрицателни прогнози дават тези от Бургас (-3%), Русе (-4%) и Варна (-5%).

Работодателите в секторите финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги и електричество, газ и вода очакват най-активен темп на наемане с нетен обзор на заетостта от +12% и +8%, съответно. Най-голям спад в прогнозите на тримесечна база се отчита от фирмите в секторите търговия на едро и дребно и строителство със спад от съответно 20 и 17 процентни пункта. От друга страна, наемащите мениджъри от сектора земеделие, лов, лесовъдство и риболов отчитат единственото подобрение на тримесечна база, като нетният обзор се подобрява с 6 процентни пункта.

Въпреки че положителна дейност по наемане се очаква в 13 от 23 страни, участвали в проучването в Европа, Близкия Изток и Африка, нетните обзори на заетостта са по-слаби спрямо резултатите от преди три месеца в 18 държави, и в 12 страни спрямо същия период на миналата година. Регионалните планове за наемане са най-силни в Турция, Израел и Германия, а най-слаби в Гърция, където увереността в наемането продължава да пада. В Източна Европа, с изключение на Турция и Словения, плановете на работодателите за наемане отслабват от преди три месеца в шест от осемте държави, участвали в проучването, като най-значително е в Унгария, където 22 процента от работодателите посочват, че ще съкращават служители пез предстоящото тримесечие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *