Институтът за предприемачи на Сиско започна кампания за набиране на стипендианти за своя първи обучителен курс в България. Той е на тема Стартиране на бизнес и е предназначен за хора, които имат желание за собствен бизнес, имат проект в идейна фаза или скоро стартирали начинания. Организатор на първия курс е регионалният център на Института за предприемачи на Сиско в България – Фондация „Бизнес Институт”.

Курсът „Стартиране на бизнес” започва на 15 февруари 2011 г. и е с продължителност от 2,5 месеца. Сесиите ще се провеждат два пъти в седмицата, като всяка една е в рамките на 3 часа. Този, както и останалите курсове на Института са разработени  от Сиско в сътрудничество със Станфордския университет, Университета Корнел и My Own Business Inc. Практическите занимания включват и Web 2.0 технологии, включително платформата за сътрудничество на Сиско WebEx.

Първият курс „Стартиране на бизнес” е с 16 стипендиантски места, включително 8 места със стипендии от първо ниво, за които избраните курсисти ще заплатят цена на курса от 300 лв. и 8 места със стипендия от второ ниво, което им гарантира цена от 500 лв. за курс.

Реалната цена на участник е 1200 лв. За да снижи прага на достъп до курса, Институтът за предприемачи развива фокусирано стипендиантски програми. Затова Институтът води активни преговори с няколко компании, които желаят да партнират на тази и бъдещите стипендиантски програми. Институтът е отворен и към други компании, които имат желание да подпомагат предприемаческия дух и да насърчават  реализацията на добрите бизнес идеи.

Заявки за участие и за включване в стипендиантската програма за курса „Стартиране на бизнес” се приемат до 31 януари 2011 г. Формуляр за кандидатстване може да бъдат изтеглен на сайта на Института.

Компетентно жури, съставено от доказани успешни предприемачи, представители на предприемаческата еко-система в България ще избере най-добрите участници за първия курс. В журито ще вземат участие и представители на партньорите по стипендианските програми. Съставът на журито ще бъде обявен през януари.

Критериите за подбор на стипендианти са в пряка връзка с модела на обучение в Института. Работата в група включва практически симулации и упражнения върху казуси, като се насърчава както работата върху конкретни идеи и начинания на самите участници, така и генериране на идеи за бизнес. Основната цел е в резултат от курса, да има реална полза и бизнес успех за участниците. 

Курсът е насочен към няколко типа участници: такива с желание за предприемачество и насока на мислене, но все още без конкретен проект, предприемачи с проекти в идейна фаза, както и такива със стартирали начинания. Журито ще търси в кандидатите потенциал в две независими една от друга посоки: потенциал в персонален план, както и потенциал на бизнес проект. По тази причина двата основни критерия за оценка ще бъдат приложени паралелно, а не едновременно.

За да имат равен старт за всички участници, Институтът изготви унифициран формуляр, който дава насоки за формата и съдържанието на подаваната от кандидатите информация по двата критерия: персонален потенциал и потенциал на проекта. В него кандидатите са насърчавани да опишат своите лични качества, знания, умения, опит, както и информация за концепцията, екипа и пазарния потенциал на проекта си, ако имат такъв.

Избраното жури ще подходи изключително индивидуално и новаторски в своята работа. Целта е да се намери разнообразие и баланс между кандидати с близък потенциал за развитие, независимо дали са с желание за предприемачество, но без конкретен проект, с проект в идейна фаза или със стартирали начинания.

Основните курсове на Института са специално разработени за различни нива на обучение, като обхващат широк кръг от хора: от стартиращи предприемачи и собственици или мениджъри на малки и средни предприятия до мениджъри в големи бизнес организации, както и ключови експерти в публичната администрация: “Мисленето на предприемача”, “Стартиране на бизнес”, “Развиване на бизнес”, “iExec Enterprise” и “iExec Public Sector”. Някои от допълнителните курсове са: “Кариерно ориентиране”, “Умни технологии за успешен бизнес” и Връзка с предприемаческата еко-система.

От Института за предприемачи в България посочиха, че той е отворен и активно търси партньорство с организации, които предоставят  други елементи от предприемаческата еко-система – бизнес ангели, инвеститори и кредитори, доставчици на услуги за малки и средни фирми. „Целта на партньорството е да катализира ползвотворната и позитивна „среща на интереси” между предприемачите и всички заинтересовани от тяхното развитие организации“ – посочват от организацията. Месец след официалния си старт тя вече има установено партньорство с представители на потенциални инвеститори и финансиращи организации, насочени към предприемачите, включително Българска мрежа на бизнес ангелите (BBAN), Инвестиционният фонд NEVEQ и Кредитна консултантска компания за корпоративно финансиране Бизмарт Кредит.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *