Както NewBusiness.bg вече писа, Европейският инвестиционен фонд обяви официално, че LAUNCHub и Eleven са двете организации, които ще управляват средствата за стартиращи компании в рамките на фонда JEREMIE. Представяме ви интервю с един от ръководителите на LAUNCHub – Любен Белов, който е съосновател на Нетинфо.БГ и един от най-успешните предприемачи в българския онлайн сектор. (бел. а. – Любен Белов има и миноритарен интерес в NewBusiness.bg).
ВЪПРОС: Би ли представил с няколко думи LAUNCHub и екипа на организацията?
ОТГОВОР: Двамата водещи партньори в LAUNCHub сме Тодор Брешков и аз. Нашите пътища се пресичат от 2005 г. в рамките на различни съвместни проекти. Той беше в Първа Финансова – Брокерска Къща, когато тя придоби дялове в Нетинфо.БГ, а сега е акционер и в основаното от мен инвестиционно дружество Sofia Ventures. В екипа участват още бившата служителка на Нетинфо.БГ Божана Иванова, Ирина Димитрова – бивш директор Корпоративни финанси на Първа Финансова – Брокерска Къща, Румен Илиев, бивш консулант в ПрайсУотърхаус Купърс и Силвия Кирилова, член на екипа на Sofia Ventures.
В Надзорния съвет на LAUNCHub влизат известни инвеститори с много богат опит, сред които председателят на Надзорния съвет Мартин Корбмахер, бивш мениджър на CSFB (Credit Suuisse First Boston) за Германия и Австрия, Йенс Мюелхоф, който беше първият инвеститор в Нетинфо.БГ и настоящ председател на Управителния съвет на Sofia Ventures, както и Пол Брегел от i/o Ventures, Сан Франсиско. Членове са също финансовият директор на bTV Боян Калчев, Ивайло Вътев, финансов директор на Аурубис, както и Гати Ал Джабури, бивш заместник-министър на икономиката, бивш инвеститор в Нетинфо.БГ и настоящ в Sofia Ventures. В Инвестиционния комитет ще има и представители на Google, Microsoft и Facebook.
ВЪПРОС: Какви са предимствата на LAUNCHub и какво ви отличава от останалите финансиращи организации в България?
ОТГОВОР: Имаме четири основни предимства от гледна точка на българските стартъпи.
На първо място ние вярваме, че предприемачите се раждат такива и няма да ги приемаме като ученици или да ги вкарваме в някакво училище. Ще им помагаме със съвети, с нетуъркинг, ще им отваряме врати, и ще опитваме да им дадем насоки, но няма да им казваме как да харчат парите си. Нямаме намерение например да им забраняваме да си плащат заплати и ще им предоставим абсолютна свобода да се движат по пътя, по който те са решили. Разбира се, в някаква степен ще ги държим отговорни за начина, по който изразходват средствата, но ще гледаме на тях като на наши партньори. Вярваме, че една от основните характеристики на предприемачите е техният стремеж към независимост и желанието да избират сами пътя, който ще следват.
Второто важно предимство на LAUNCHub е, че ние виждаме голям смисъл в това, да осигурим допълнително финансиране на подкрепените от нас организации, след първоначалните около 25 000 евро. За тази цел ще заделим голяма сума, достигаща до 200 000 евро, която ще инвестираме в по-късния етап от развитието им. Смятаме, че 20, 30 или 40 000 евро не са достатъчни, за да се развие един бизнес добре. В началото ще инвестираме, за да могат да започнат своята дейност, но всъщност голямата ни подкрепа ще се изразява във възможността да им дадем още до 200 000 евро на по-късен етап, което ще им позволи да не се притесняват за финансовата страна на проекта още шест месеца.
Самият аз знам, колко е зле, постоянно да търсиш финансиране за развитието на бизнеса си, да има риск от недостиг на средства и да не можеш да се концентрираш върху основната си дейност. Затова и всички компании, които подкрепим, ще имат възможност да получат допълнително финансиране.
Третото ни ключово предимство е, че имаме много широка мрежа от партньори и ментори, както в България, така и в чужбина. Менторската ни листа само от България включва около 50 души, включително ръководителите на Нетинфо.БГ, НЕГ, Инвестор.БГ, водещи ПР специалисти, сред които Мария Гергова, Максим Бехар и др., шефовете на bTV и Нова ТВ, и други. Ще получим и достъп до менторите на четири водещи световни акселератора – Seedcamp, Dreamit Ventures, Mozilla Web Forward и i/o Ventures.
На четвърто място сред предимствата ни поставям нашия персонален опит като предприемачи – и Тодор, и аз имаме богат опит като предприемачи, което не може да се каже за другата управляваща организация. Вероятно затова и можем по-добре да мислим от гледната точка на стартъпите.
ВЪПРОС: Какви компании ще търсите?
ОТГОВОР: Ще се фокусираме върху фирми от сектора на информационните и комуникационни технологии. Сред подсегментите, които ни интересуват са онлайн бизнес, мобилни приложения, дигитални медии, стартъпи в сферата на образованието, развлеченията, видеоигрите, алтернативните разплащания, „облачните“ услуги, социалните медии, SaaS (софтуера като услуга) и др. Все пак сме предвидили и 20% от средствата за други икономически сектори, извън високите технологии.
ВЪПРОС: Кога ще започнете да набирате кандидати?
ОТГОВОР: Ще обявим датата за кандидатстване съвсем скоро. Кандидатстването ще става изключително лесно с попълване на онлайн форма, в която тимовете ще обяснят каква е идеята им и ще разказват за себе си. Най-вероятно ще започнем да приемаме кандидатури още през второто тримесечие. За повече информация можете да следите нашия сайт www.launchub.com.