Какво ви е нужно за да започнете едно нестандартно предприемаческо начинание? Група приятели, опит в акробатичните изпълнения и … няколко чифта странни на вид устройства за подскачане 🙂
Или поне така изглежда на пръв поглед бизнес планът на Мирослав Тодоров и Силвио Палазов – двама млади приятели, които са основатели на първия в България спортен клуб, посветен на развитието на едно ново забавление, наречено Air Jumper. Този нов и атрактивен спорт, познат още с имената Air Tracker, Sky Jumper и Sky Runner на практика представлява придвижване, подскачане и екстремна акробатика със своеобразни скачащи кокили. Първият български спортен клуб по този спорт се нарича PowerJump и е създаден във Варна, а тренировките се водят в Плувен комплекс Юри Гагарин. Очаква се скоро да бъде създаден и втори клуб в София, а младежите планират да направят нужното, за да бъде признат някога Air Jumper за официален спорт.
„Феновете ни се увеличават непрекъснато.
Всеки, който види това, което правим, става фен“ – обяснява ентусиазирано Мирослав пред NewBusiness.bg. Аз самият си признавам, че също се впечатлих от видяното и желанието да опитам вече се е установило трайно в главата ми. „Интересно е, че у нас можеш да видиш много намръщени лица, но в момента, когато си сложиш кокилите и тръгнеш с тях по улиците, започваш да срещаш само усмивки“ – добавя Мирослав. Ако това наистина е вярно в напрегнато и песимистично общество като българското, може да се окаже, че екстравагантната дейност, с която се занимават момчетата от PowerJump, има и важен социален ефект. Напоследък можете да ги забележите да участват в различни промоции на открито – пред Кино „Арена“ в столичния квартал Младост, на входа на метрото при стадион „Васил Левски“ или в подлеза пред хотел Плиска, а през следващите няколко дни те ще скачат по време на предстоящото откриване на Мол Сердика. Поръчките започват да се увеличават, както и броят на желаещите да практикуват новия спорт.
Как започва всичко?
Силвио и Миро са работили заедно в цирка и имат опит като акробати. Двамата са участвали в представления в Италия, Франция, Белгия и др. страни по света. Това им дава не само ценни умения за овладяване на Air Jumper, но и цялостен поглед върху възможностите, предлагани от шоу бизнеса. Двамата се срещат отново през пролетта на миналата година и Силвио запознава приятеля си с новия спорт Air Jump, за който е научил в САЩ. Свързват се с българския онлайн магазин SkyRunner и постепенно се запознават с общността от хора, занимаващи се с новото екстремно забавление у нас. Според тях, практикуващите Air Jumper българи към момента са десетина – петнадесет души. Наричат себе си бокъри на името на Александър Бок, който е създател и притежател на патента за оригиналните, наподобяващи кокили, устройства за подскачане.
Клуб PowerJump е регистриран като юридическо лице с нестопанска цел през ноември 2009 г. и днес е
единственият спортен клуб в България
и един от малкото в света, развиващи екзотичното забавление с кокили. „Целта ни е да популяризираме този спорт в страната, да създадем професионален екип, който да участва в шоу – програми, да обучаваме повече хора у нас. Тъй като имаме доста опит в сферата на развлеченията, планираме и изяви в рекламни продукции, спектакли, увеселителни паркове и различни игри. Освен това вече организираме и тимбилдинги“ – споделя Мирослав.
Все още в България няма турнири по Air Jump, но младежите са решили скоро да организират първия такъв. Сред амбициите им е още организирането на участия на международно ниво, както и състезания, наподобяващи „Бързи, смели, сръчни“, но с кокили. „Поставили сме си за цел да бъдем най-добрите в цял свят“ – споделят амбициозно те.
Лесно ли е да се научим да скачаме?
„Изобщо не е трудно“ – отговарят създателите на клуб PowerJump и добавят, че при тях има дори момиченце на 10 години, което се справя добре с кокилите. Според младежите, е от особена важност как човек възприема посоките и сравняват по трудност практикувания от тях спорт със скейтборда. Всички имат опит от каране на скейтборд, а някои – и от сноуборд. „Разбира се всичко става с времето – първо ще се научиш да се крепиш на кокилите, а едва по-късно ще започнеш да скачаш“ – добавят те.
Желаещите да се запишат в спортен клуб PowerJump заплащат месечна такса от 35 лв., която ги прави членове на клуба. Срещу парите си те получават право да използват материалната база, включително кокили, протектори, каски, да бъдат обучавани, а след време – и да станат част от екипа, който работи при различни участия. „Всеки нов член може
да се научи да тича и да скача с нас
в парка за около един месец“ – обяснява Силвио и добавя, че онези, които искат да станат истински акробати, трябва да инвестират много повече време и постоянство.
Според младежите, Air Jump е изключително подходящ метод за бързо придвижване в градска среда, който прави хората независими от транспортната система и задръстванията. Освен това те добавят, че кокилите могат успешно да бъдат използвани за отслабване, както и по принцип за забавление. „Задължително обаче трябва да носите каска и протектори“ – добавят те.
В момента момчетата от клуб PowerJump развиват и съвместна дейност с известния български каскадьор и световен рекордьор на Гинес – Иван Тончев. Всички те имат лиценз за каскадьори, разполагат с база и могат да обучават малки деца, а скоро им предстоят и участия в няколко филма, сред които вероятно ще са „Конан Варварина“ и „Рамбо 5“.