Въпросите зададе Александър Александров

Какво те накара да създадеш Start UP Foundation?

Когато реших, че ще стартирам бизнес, нямаше откъде да науча какви са стъпките, за да създам фирма. Освен това исках да науча от хора с опит как се прави добър бизнес. В университета изобщо не учехме такива практически неща, който да ми помогнат.

Затова започнах сам да събирам информация и да се уча. В последствие разбрах, че за да правя добър бизнес трябва и хората около мен да правят добър бизнес. Не мога сам да израсна от едно блато. Тогава започнах да мисля как това знание и опит, до които достигам да ги споделя с повече хора, за да могат да направят свои фирми. Колкото повече бизнес има, толкова повече ще се генерира.

Събрах екип от колеги от няколко университета в София и започнахме да изграждаме Start UP Foundation. Целта на Start UP е да ражда иновации и стартиращи фирми.

Според теб какви са предимствата на предприемачеството пред сигурната работа със заплата и гарантирани осигуровки?

Най-важните мотиви да стартираш са, да изградиш нещо свое, мечта, която имаш и да го направиш по твоя начин. Практиката показва, че само хората с тези най-чисти и истински мотиви стават истински предприемачи и създават големи компании, които променят света около тях. Те правят бизнес заради кефа да правят бизнес. Затова те са винаги млади, с бистри очи и остър ум.

Същевременно недостатъците са много – работиш по 24 часа, нямаш личен живот, имаш много малко време за семейството. Когато човек стартира, първите 2 – 3 годни живее на ръба и почти не взима заплата.

Предприемачеството е като спорта – трябва много труд и желязна дисциплина. Това изисква лишения от дребни удоволствия. В същото време постоянно трябва да преодоляваш все по-големи препятствия. Накрая се помнят само победителите. Който иска да бъде победител, скача в боя! Другите са в тълпата отстрани и ръкопляскат на победителите.

А в кои сектори на икономиката днес е най-лесно да се стартира бизнес у нас?

Ако говорим за необходим първоначален капитал и възможност за голям растеж, това са информационните технологии. Разбира се, човек трябва много да чете и да има фантазия, за да направи нещо смислено.

Навсякъде има страшно много възможности. Човек само трябва да се огледа и да скочи. Ако не стане, хваща следващата идея. Тръпката да изграждаш нещо ново е невероятна!

Кои са най-големите предизвикателства пред онези, които изберат пътя на предприемачеството?

Най-големите предизвикателства са да намериш добри партньори и да издържиш две – три години, докато се завърти машината и се научиш да правиш бизнес.

Какво според теб трябва да направи следващото правителство, за да подпомогне появата на повече нови фирми?

Правителството трябва да инвестира в образованието и просто да не пречи на бизнеса. В България има много малко хора, които искат да се развиват, искат да учат и да построят нещо. Младите хора не са научени на труд и дисциплина. Нацията гние отвътре. Вижте как се грижим за „най-будните” млади хора в България – студентите. Студентски град е синоним на публичен дом, не и на място за развитие на знаещи, можещи и иновативни хора. Те утре ще излязат от университета и ще правят бизнес и ще управляват държавата. А представете си тези, които не са станали студенти на какво ниво са?!

До 25 години човек може да налее основите, за да направи нещо голямо. Ние до 25 години ги покваряваме …

Малкото хора, които искат да се развиват, отиват в чужбина. Кой остава в България и какво ще построи?

Би ли разказал за предстоящите инициативи на Start UP?

В Start UP планираме да изградим екосистема за стартиращи фирми в България. Вече сме започнали със създаването на мрежа от технологични и научни лаборатории, в които да се развиват иновативни творци, хакери и учени. Първите лаборатории са init Lab (за софтуер) и BioVision (за биология). Скоро ще създадем и Маркетингов Лаб.

Също така правим много събития, на които успели предприемачи, бизнес ангели и инвестиционни фондове разказват как се стартира фирма, как се намира финансиране и въобще как се прави добър бизнес. Следващото събитие, което подготвяме, е Start UP 2009 – най-големият форум за предприемачество в България. Той ще се проведе в началото на ноемрви.

Заедно с бизнес ангели ще създадем програма, която да помага на стартиращи фирми да преминат стъпките от идея до работещ бизнес. Ще финансираме стартиращи фирми и ще ги подготвим заедно с бизнес ангелите и специалисти (адвокати, маркетингови консултанти и т.н.), за да могат да кандидатстват за много по-голямо финансиране от венчър фондове. Програмата продължава три месеца и накрая ще им организираме ‘Investors day’, в който стартиращите фирми се представят на потенциални инвеститори (обикновено последните инвестират от 1-2 млн лв нагоре).

Как гледа бизнесът на инициативите на Start UP и кои компании са ви подкрепили до сега?

Компаниите ни подкрепят, защото знаят, че колкото повече фирми има, толкова повече бизнес ще се генерира. Всички сме в една лодка и имаме интерес да създадем силна икономика. Както казах в началото, само ако повече хора работим заедно и правим добър бизнес можем да израснем и да постигнем нещо голямо.

Много сме благодарни на SuperHosting.БГ, NEVЕQ, DEVIN, ProCredit Bank, Aloe Co, Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия, CEED, АББА, Лев Инс и още много други организации, които ни подкрепиха. Екосистемата, която създаваме с тяхна помощ, ще помогне на много хора да стартират свои фирми, да сътворят идеите си и заедно да променим тази държава.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *