Парадоксално е, но компанията, която предоставя най-добри условия за работа в света – Google – напоследък страда от сериозно текучество на ключови кадри. Въпреки големите заплати, въпреки възможността служителите да притежават и акции от интернет гиганта и въпреки легендарните условия в офисите му, където можете да видите всичко: от баскетболни игрища, до стаи за сън, парзалки между етажите и какво ли още не.
Всъщност проблемът далеч не засяга само Google. Всички големи онлайн компании – от eBay и Yahoo, до Facebook и PayPal имат проблеми със задържането на своите водещи специалисти, а както NewBusiness.bg вече писа, някои групи от бивши служители дори си имат общи наименования :), показващи, че са членове на нещо като клуб.
Къде е проблемът? От една страна технологичните специалисти трудно могат да приемат да работят в силно бюрократизирани системи, а в такава се е превърнала всяка от посочените по-горе корпорации, след като е порастнала малко. От друга страна американците нямат характерния например за повечето българи стремеж към сигурна работа на висока заплата и са много по-склонни да рискуват своята сигурност, за да получат удовлетворение от това, което вършат. Тези хора са видяли как техни връстници са направили няколко стотин милиона и дори милиард, създавайки Google (Сергей Брин и Лари Пейдж), PayPal (Елън Мъск), Facebook (Марк Цукербърг) и много от тях искат на свой ред да влязат в този списък от успешни предприемачи.
В отговор на това текучество преди няколко дни Google обяви нова политика, в рамките на която ще създава автономни бизнес звена, ръководени от ключовите й специалисти. Тези подразделения ще имат свобода да се развиват по начина, по който те искат, почти като независими стартиращи фирми, но под шапката на интернет компанията. За тях Google ще се явява нещо като холдинг, който им осигурява цялата инфраструктура за развитието им, правна подкрепа офисно пространство и др.