Боян Бенев е определен за най-добър млад предприемач на Великобритания през 2007 г. от списанието „Start Your Business Magazine”. Той развива бизнес от 16 годишен и днес има зад гърба си няколко успешни проекта, както и две издадени книги: „Малка книга за бизнеса“ и „Малка книга за реалността“. NewBusiness.bg направи интервю с Боян във връзка с неговата скорошна инициатива да спомогне за обединяването на стартъп организациите у нас. Ето и самото интервю:

 

 

ВЪПРОС: Ти си в основата на настоящия опит за обединение на българските стартъп общности. На какво се дължи желанието ти за подобно обединение?

 

ОТГОВОР: Не бих казал, че е точно така. Всички организации в сферата виждат нуждата и ползата от синергията, която може да се получи от една обединена предприемаческа общност. Сега е времето, да се случи това и е нужен единствено малък тласък. С това се опитвам, да допринеса.

 

Желанието идва от опита ми в България през последните три години. Виждам, че страхотни неща вече се случват в тази сфера и смятам, че чрез обединение можем да постигнем още по-големи резултати.

 

 

ВЪПРОС: Как според теб трябва да изглежда подобна организация юридически и с какви дейности може да се занимава?

 

ОТГОВОР: Юридическата структура ще се реши през процес на дискусия в общността. Съгласен съм с мнението, че не трябва да се избързва с това решение и имаме доста неща, които да свършим преди да стигнем до този етап.

 

Много лесно е да се учреди едно НПО. По-трудно е да се направи функциониращо и полезно за дадена кауза. Аз виждам три основни фокуса: да бъде обединен глас на общността, да спомага за координацията и да подкрепя чрез нетуъркинг и налагане на най-добрите практики.

 

 

ВЪПРОС: Как такова обединение може да спомогне за развитието на стартъп екосистемата в страната?

 

ОТГОВОР: Организациите, които вече съществуват в тази общност правят хубави неща за хората, които искат да започнат бизнес. Всеки стартиращ предприемач или екип е имал достъп до няколко организации, в процеса на развитието на своята мотивация за бизнес старт, както и на първата си идея.

 

Ако можем да разберем този процес по-добре – кой, как и по какъв начин докосва различните организации – съм убеден, че ще знаем по-добре, как да оптимизираме този житейски цикъл, за да помогнем на възможно най-много заинтересувани хора, по възможно най-ефективен начин.

 

 

ВЪПРОС: Смяташ ли, че подобна структура трябва и може да поставя различни искания и въпроси към държавната власт? Ако да – какви въпроси?

 

ОТГОВОР: Има много теми, които са важни за предприемаческата общност и със сигурност трябва да сме готови, качествено да представим мнение, когато и пред когото е нужно. Една възможна тема е, че за да са успешни, стартъпите, които започват в България, трябва да знаят, че има изградена верига за комуникация с подходящи пазари за развитие, независимо дали това ще е САЩ, Азия или Европа.

 

Въпросът, как можем най-успешно да представим стартиращите предприемачи, които излизат от България пред света, е един, който трябва да се реши с подкрепата, опита и консенсуса на предприемаческата общност.

 

 

ВЪПРОС: По всеобщо мнение през последната година се наблюдава развитие на българската стартъп общност. Ти как виждаш нейното бъдеще в краткосрочен и средносрочен план?

 

ОТГОВОР: Покрай възможностите, които се отвориха по програмата JEREMIE, мисля, че следващите две – три години ще видим голям бум в стартъп сферата в България. Стотици млади хора ще имат възможност директно да се заемат с реализацията на своите идеи. Ще е наистина уникален период в развитието на тази общност тук.

 

Като първа стъпка ще е хубаво, ако използваме тази възможност, за да покажем че наистина има бъгарска предприемаческа общност. Надявам се, че тази общност ще е възможно най-отворена и максимално достъпна за всички, които се интересуват от сферата, без значение дали искат да стартират бизнес, или дейност, която да подпомага развитието на еко – системата.

 

 

ВЪПРОС: Ти си развивал успешен бизнес както в България, така и във Великобритания. Какво според теб липсва у нас, за да се появяват повече стартиращи фирми?

 

ОТГОВОР: Хайде да посочим, какво липсва другаде, а пък съществува в България: ниски първоначални разходи (включително и лични – например наем); липса на конкуренция (по-лесно могат да те забележат клиентите и потенциалните инвеститори); дълбоко желание за „новото“, за промяна.

 

 

ВЪПРОС: Спомена излизането на международния пазар. Какво според теб трябва да направим, за да се излъчат от българската стартъп общност повече проекти, успешни в глобален или поне в регионален план?

 

ОТГОВОР: Опит, упоритост и търпение. Вече има много добри примери за такива проекти, но все още много хора не са чували за тях. Колкото повече се усетим, че е възможно, да реализираме български идеи в световен мащаб, толкова повече хора ще се мотивират, да се пробват.

 

Успоредно с това, с времето средното ниво на опита на един предприемач ще се увеличи и това съответно ще повдигне и успеваемостта на техните нови идеи. Затова трябва баланс между агресивното преследване на мечти, съобразено с постоянството, защото често отнема не малко време те да се сбъднат.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *