Бизнесът спестява по 313 милиона лева годишно от облекчени административни процедури след 2014 година

По 313 млн. лева годишно ще може да спестява бизнесът у нас от 2014 г. в резултат на ново намаляване на административната тежест. Това е установено при прегледа на 20 закона, 239 подзаконови нормативни акта към тях и 193 свързани акта от европейското законодателство. Данните бяха изнесени на форум, посветен на политиката за намаляване на административната тежест на национално и европейско равнище, организиран от МИЕТ.

Това е вторият етап от работата по намаляване на административната тежест. В резултат на първия етап е приет национален план, според който тежестта трябва да бъде съкратена с 20% до края на следващата година. Предстои планът да бъде допълнен с нови мерки в резултат на изследването, представено на конференцията.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков определи като един от ключовите инструменти за намаляване на административната тежест електронното правителство и внедряването на електронни услуги. Той даде пример с въвеждането на електронен болничен лист и елиминирането на необходимостта фирмите да водят дневник на болничните, което може да спести на бизнеса над 100 млн. лева годишно. „Ползите са колосални и това е посоката, в която смятаме, че си заслужава да вървим“, каза министър Трайков пред участниците във форума.

Той отбеляза и обективното противоречие между очакванията на компаниите и гражданите за все повече регулиране и държавна намеса с оглед гарантиране спазването на техните права от една страна и от друга – намаляването на административната тежест. Начинът да се преодолее това противоречие е да има ясни и прости правила и система за гарантиране на спазването им, добави министърът. Намаляването на административната тежест не означава дерегулиране, а премахване на остарели, излишни или повтарящи се изисквания за представяне на информация пред администрацията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *