Правителството бори кризата с насърчаване на предприемачеството

Французите са известни като традиционалисти, или поне що се отнася до служебните им ангажименти. И щом дори тяхната привързаност към едно-единствено работно място за цял живот започва да отстъпва пред един съвсем нов предприемачески дух, трябва наистина да се замислим. Иначе, числата сами говорят. Броят на новите частни компании, създадени във Франция, бързо нараства, като местните чиновници пресмятат, че за цялата 2009-а в страната ще има около… половин милион нови фирми! През 2008 г. бяха създадени само 328 хил. дружества, а през 2007-а – 321 хиляди.

Къде е разковничето?

Фактът, че френските частни предприятия стават все повече именно в „окото“ на най-лошата икономическа криза за последните 50 години, е не по-малко изненадващ от причината, която води до него. Оказа се, че „виновник“ за тази бизнес активност е т. нар. „автопредприемачество“. Става дума за схема, предложена от френското правителство още през януари, която има за цел да помогне на бъдещите бизнесмени да заобиколят тежкия процес на учредяване на малка фирма. Въпросната схема съкращава бюрократичните пречки, съпътстващи създаването на ново дружество, и драстично намалява тежките данъци и социални такси, които те трябва да плащат. Идеята е, че докато другите компании трябва да внасят дължимото към хазната независимо дали бизнесът им върви или е на загуба, автопредприемачите дължат налози единствено върху продажбите.

„Този план се оказа успешен много повече, отколкото очаквахме“, хвалят се френски чиновници. Над 150 000 души във Франция са приели статута „автопредприемачи“. За да отпразнува успехът на програмата, френският президент Никола Саркози се срещна със 600 от шефовете на „автопредприятия“, като ги прие в кабинета си в Елисейския дворец.Сред тях бе и 25-годишната Магали Блан. Тя е започнала да се занимава с интериорен дизайн, сфера, която винаги я е вълнувала, изключително и само защото не поема никакъв риск. Благодарение на правителствената схема, ако Магали не реализира печалба, не е длъжна да плаща данъци и осигуровки, защото държавата ги поема. Според публикуваните данни 35% от автопредприемачите са едновременно и служители в някоя фирма, откъдето получават месечно възнаграждение, а 10% са пенсионерите.

За да се възползват от държавните бонуси обаче, кандидат-предприемачите трябва да отговарят на определени условия. Например, схемата на правителството е насочена към хора, които вече имат работа, или към безработни или пенсионери, които имат смелостта да изпробват силите си в някоя обещаваща област. По тази причина новите фирми, създадени от автопредприемачите,

започват като еднолични дружества –

обикновено за почасова или допълнителна работа. Ако бизнесът им потръгне и новоизлюпените собственици решат да привлекат служители, трябва да се регистрират по нормалния трудов режим. Казано по-друг начин, ако решат да се разрастват ще трябва да започнат да плащат съответните данъци и социални осигуровки. А те никак не са малко и според различни проучвания именно налозите отказват много потенциални предприемачи още в самото начало на дейността им.

Трябва обаче да отбележим, че дори ако половината от 500-те хиляди фирми, които се очаква да бъдат създадени във Франция до края годината, се окажат успешни, заради малките си мащаби те едва ли ще помогнат особено на икономиката да преодолее спадът, който според оценките на експертите ще бъде поне 3 процента. (Като цяло икономиките на страните в еврозоната регистрират спад на БВП от 0,1% за второто тримесечие на 2009 г., докато през първото той е бил 2,5%).

У нас ситуацията е подобна. На 10 септември Националната статистика потвърди експресните данни за стагнацията на стопанството ни към края на юни – 4.9% на годишна основа. Предварителните изчисления на института бяха за понижение в размер на 4.8 на сто.

Така за пръв път от 12 години

България регистрира две последователни тримесечия спад на брутния си вътрешен продукт (БВП) на годишна база, след като за периода януари – март икономиката се сви с 3.5 на сто.
Според експертите намаляването на брутния продукт се дължи на стагнацията в потреблението, както и на затегнатия достъп до кредитиране, сложило във фризера фирмените инвестиции в промишлеността. Новите данни са за 3.7% спад на потреблението за година през периода април – юни. Това е леко забавяне спрямо отчетеното по този показател през първото тримесечие – 5.4 на сто

Ето защо е повече от наложително правителството да приеме и приложи колкото се може повече

мерки за стимулиране на икономическата активност

на стопанските субекти. Защото ако ефектите от подобни действия не се усетят в краткосрочен план, то в дългосрочен, резултат определено ще има, а цената ще се изплати неколкократно.
Може би именно тук е моментът да споменем и разпространеното от Института за пазарна икономика, изследване на канадския институт „Фрейзър“. Според него България се нарежда на 76то място по икономическа свобода, но е много вероятно да влоши резултата си поради правителствената реакция на глобалната рецесия. Тазгодишният доклад включва и ново проучване, което разглежда вероятното влияние на глобалната рецесия върху нивата на икономическа свобода. В него се прави извода, че в краткосрочен план икономическата свобода може да намалее в следствие на кризата, но дългосрочно има тенденция свободата да се повиши след като икономиките се стабилизират.

„Икономическата свобода е изключително важна за постигането на просперитет и високи доходи и  затова заключението, че тя може да се повиши в дългосрочен план, и то след една финансова криза, е добра новина“, заяви Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика.

Прави впечатление, че България вече е достигнала средното ниво на свобода за света и изпреварва част от страните в нашия регион (Сърбия, Македония, Турция, Хърватска, Черна Гора). Въпреки това, представянето ни продължава да разочарова на фона на развитите страни, който се радват на много по-високи нива на икономическа свобода, смятат икономистите от ИПИ.

Източници: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1918771,00.html

http://ime.bg/bg/articles/bylgariq-se-narevda-na-76-to-mqsto-po-ikonomicheska-swoboda/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *