Според Комисията за защита на конкуренцията задължителното членство в Българския ветеринарен съюз /БВС/ е дискриминация. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов днес. Той и изпълнителният директор на Българската агенция по храните д-р Йордан Войнов коментираха протеста на частно практикуващите лекари.

 

Предвидените изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за съсловната организация на ветеринарните лекари в България се правят с цел премахване на задължителното членство в БВС, което е дискриминация, каза още министърът. Освен това всички фермери трябва да могат свободно да си избират ветеринарния лекар, както избираме и личния си, коментира министър Найденов и допълни, че животновъдите много пъти са го питали кога ще могат сами да избират ветеринарния си лекар.

 

В момента страната ни чака нотификация от ЕК за държавна помощ, насочена към ветеринарните лекари, с осигурен финансов ресурс от 20 млн. лв. С решение на последното заседание на Министерски съвет, тези пари се прехвърлиха от сметката на Държавен фонд „Земеделие” към МЗХ, за да може да се платят навреме. От 1 до 15 юли частно практикуващите ветеринарни лекари трябва да дадат отчетите си за полугодието.

 

Друга промяна в закона е, че ако няма регистриран частно практикуващ ветеринарен лекар в някой район, както е в пограничните райони, държавата ще може да изпрати държавни ветеринарни лекари само при форсмажорни обстоятелства. За това те няма да получават допълнителни средства, подчерта министър.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *