Мобилните технологии ще играят ключова роля в предлагането на здравни услуги в много региони по света. Това прогнозираха преди броени дни експерти на Световната GSM Асоциация (GSMA). Според тях този нов сегмент има потенциала да генерира 23 млрд. щ. долара до 2017 г.
Изводите са включени в нов доклад, наречен „Спасявайки живота чрез мобилното здравеопазване: Глобална пазарна възможност“, с който се сдоби и екипът на NewBusiness.bg. Документът описва основните предизвикателства, с които днес здравеопазването се сблъсква по света и възможностите, които мобилните услуги дават за тяхното преодоляване.
Решенията биха могли да окажат влияние както върху развиващия се свят и най-бедните страни, така и върху развитите икономики. Докато населението на първите често няма достъп до елементарни медицински услуги, липсва инфраструктура от болници, а често най-близкият доктор се намира на десетки километри, то в последните е на лице силно застаряващо население, което е все по-трудно подвижно и скоро грижата за възрастните заплашва да запълни капацитета на съществуващите болници.
Мобилните технологии, които са добре разпространени дори в най-бедните страни, могат да помогнат много. Те ще дадат възможност на пациенти в Афганистан, Нигерия или Бангладеш да получат консултации с лекари, намиращи се на десетки километри от тях, ще спестят времето, което тези доктори биха изгубили в път и ще дадат възможност на един лекар в Западна Европа или САЩ да се грижи за стотици възрастни хора, чрез нови решения за отдалечен мониторинг на техните физически показатели.
Съществуващата инфраструктура (мобилни мрежи и мобилен пренос на данни) вече е на лице и се развива с бързи темпове. Истинската промяна обаче ще зависи от появата на нови услуги и софтуерни приложения, насочени към мобилното здравеопазване. Именно затова и mHealth браншът днес се определя като златна мина за стартиращите софтуерни фирми.