Дори на малките и средни компании им се налага да пращат служители в командировки. Някои видове бизнес имат и изисквания да разполагат с хора в различни градове. Понякога комуникацията между тях и основния офис е силно затруднена. Въпреки различните начини за сътрудничество онлайн, все още е трудно да се замени живата връзка с колегите. Особено, когато става въпрос за сложни проекти. Трудно е и ако трябва да се уточняват редица детайли между главните действащи лица, които обаче живеят в различни градове или държави.
Системите за видео конферентна връзка донякъде решават този проблем. С тяхна помощ може да се спести евентуално пътуване и разходите покрай него и в същото време да се свърши набелязаната задача. За съжаление малките и средни фирми трудно могат да отделят средства за закупуването на корпоративна система за видеоконференции от утвърдени доставчици като Cisco например. Друг проблем е свързан с уплахата от внедряването на подобни системи, както и дали те ще могат да се ползват от служителите без затруднения.
Решение на тези проблеми съществува в лицето на един проект с открит изходен код.
BigBlueButton е изграден на базата на 14 различни софтуерни компонента и служи за създаването на интегрирана система за уеб конференции, която може да работи на Mac, Unix или Windows платформи.
Защо BigBlueButton?
Според проекта стартирането на уеб конферентна връзка не трябва да е по-трудно от натискането на един метафорично казано „голям син бутон”. Така са поставени основите на BigBlueButton който всеки може да ползва безплатно и да разширява с необходимите му компоненти. И понеже провеждането на уеб конференции е широко понятие, фокусът на BigBlueButton е насочен към отдалеченото обучение. Това обаче, не пречи системата да се използва и за по тривиални задачи, като обикновено провеждане на бизнес разговори между колеги в отдалечени офиси.
Какво може да правите с BigBlueButton?
BigBlueButton проектът е в доста активна фаза на развитие и постоянно се подобрява и излизат нови версии с различни новости. Основните промени, които се правят са фокусирани върху лесна употреба от начинаещи потребители, модулна архитектура и изчистен дизайн – за програмистите. Проекта е хостван в хранилището Google Code, което до известна степен говори добре за неговата функционалност.
Както вече споменахме BigBlueButton е изграден чрез комбинирането на 14 софтуерни компонента с открит изходен код. Сред тях са системата за изграждане на телефония Asterisk, MySQL базата данни и офис пакета OpenOffice.org.
Възможностите на програмата
Съществуват три основни роли, които потребителите ползват в BigBlueButton – наблюдател, презентиращ и модератор.
Наблюдатели следят конференцията, като имат право да обсъждат подробности с другите участници посредством чат система. Това могат да бъдат служителите, които са инструктирани по дадена задача или им се обяснява развитието на даден фирмен проект.
Презентиращите имат същите възможности като наблюдаващите плюс функции за добавяне на файлове и споделяне на десктоп средата. Отбелязани са със специална икона, за да се различават от другите потребители. Модераторите са отговорни за ръководенето на дискусиите и имат същите права както и презентиращите. Разликата е, че те са хората определящи кои от участниците, включително и самите тях могат да станат презентиращи.
Наблюдателите в уеб конференцията могат да привлекат вниманието на презентиращата страна като използват функцията за вдигане на ръка. По този начин всички свързани потребители в текущата сесия ще видят че те имат въпрос.
Прозореца с презентациите позволява да се гледа представянето на даден проект или идея. Участниците могат да разглеждат цялото съдържание на документите, както и произволно да превключват между различните слайдове.
BigBlueButton включва общи и лични стаи за разговори, където зрителите да общуват помежду си. Всички участващи могат да използват възможностите на вградените им в лаптопите или външните уеб камери и да гледат едновременно видео съдържание. Хората изнасящи презентациите могат да споделят различни PDF и офис документи, и да превключват между тях по време на презентациите. Специален указател в прозореца за презентации позволява да се следи мисълта на презентиращата страна. Споделянето на десктопа позволява да се преподава работа с различни приложения.
Модераторите могат да включват и изключват участници в конференцията като щракват върху техните имена. Те също така могат да забраняват временно достъпа на служители, когато се обсъждат не пряко свързани с тях задачи.
Поддръжка
BigBlueButton се поддържа от онлайн общество от програмисти и потребители на системата. Съществуват разработени редица ръководства и упътвания за инсталацията му, които постоянно се обновяват. Може да задавате въпроси директно на създателите на различни компоненти. Допълнително има и чуждестранни компании предлагащи платена поддръжка и обучение на персонала.
Предимства
- Уеб видеоразговори – Много потребители могат да общуват помежду си в реално време с най-обикновена уеб камера. Няма ограничение за броя на участниците.
- Презентации – Презентиращите могат да споделят PDF файлове или офис документи и да изясняват тяхното съдържание пред останалите участници.
- Интегриран VoIP клиент – BigBlueButton поддържа интегриран voice over IP (VOIP) позволяващ на всички участници да говорят помежду си.
- Споделяне на десктопа – Освен споделяне на документи, презентиращия може да сподели и своята десктоп среда на останалите участници. Работи на Windows, Unix и Mac OS.
Заключение
BigBlueButton е добър проект с открит изходен код за създаване на системи за видеоконференции. Подкрепян от Google Summer of Code инициативата може да очакваме само подобрения по неговата система. С негова помощ и малко ИТ подкрепа всяка една фирма може да създаде лесно решение за връзка между отдалечените си офиси или дистанционно обучение на персонала. BigBlueButton включва лесна интеграция с други популярни проекти с открит изходен код като Drupal, Moodle и Sakai, с чиято помощ може да изградите цялостната си вътрешнофирмена ИТ инфраструктура.