150 млн. евро от Оперативната програма „Конкурентоспособност“ ще бъдат пренасочени през следващата година от институционални бенефициенти и от изграждане на мрежа за консултантски услуги директно към бизнеса.

Със средствата ще бъде създаден нов финансов продукт за нисколихвени кредити за малките и средните предприятия в размер на 300 млн. евро. 150 млн. от тях ще бъдат предоставени от оперативната програма при нулева лихва и още толкова – от участващите в схемата търговски банки при пазарната лихва. Комбинирането на двата вида финансов ресурс ще позволи съществено намаляване на лихвените равнища по заемите за МСП.

Схемата цели оптимизиране на процедурите и улесняване достъпа на малките и средните предприятия до евтин финансов ресурс. С изменението се разширява обемът от средства за фирмите, като към ресурса по програмата се добавя и този на банките. С привличането на частни капитали до момента по ОП „Конкурентоспособност“ е постигнат мултиплициращ ефект от около 2.25 пъти – на 1 евро, отпуснато от програмата, се падат 2.25 евро частни капитали.

В началото на следващата година предстои да бъдат отворени и три нови схеми за безвъзмездно финансиране по програмата. Комитетът за наблюдение одобри програмата „Енергийна ефективност за конкурентоспособна индустрия“, която се реализира съвместно с ЕБВР на стойност 150 млн. евро, изграждането на технологични паркове на стойност 50 млн. евро и подкрепа за създаване и развитие на регионални бизнесинкубатори на стойност 10 млн. евро.

ОП Конкурентоспособност ще субсидира със 150 млн. евро успешни проекти по програмата за енергийна ефективност. От своя страна, ЕБВР ще отпусне кредитни линии за още 150 млн. евро през български търговски банки за мостово финансиране на проектите. Така се минимизира рискът от неизпълнение на проектите заради липса на собствени средства за съфинансиране.

С 50 млн. евро по програмата ще бъде изграден и технологичен парк, който трябва да събере на едно място научните разработки с потенциал за пазарна реализация, бизнесът, който има нужда от тях и финансиращите институции, които ще подпомогнат този процес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *