Идея за нов бизнес - Валутни автомати ще конкурират сарафите
Както е тръгнало, съвсем скоро у нас ще се появи съвсем нов вид търговия с валута. И ако човек реагира навреме, може да съумее да спечели...
За всички е ясно, че докато има обменни бюра, ще има и възможности за измами с валута. Такива са реалностите не само в България, но и във всяка страна, в която този бизнес съществува. Всъщност там, където пазарът е по-силно развит, изтласква обменните бюра в периферията и те постепенно изчезват. У нас немалка "заслуга" за това имат и самите валутни търговци. След като години наред измамите им заливаха клиентите, последните се принудиха да ползват услугите им само по изключение. Все още чейнджбюрата обаче залагат на малките курортни селища, където липсват клонове на банки или банкомати. Според данните на НАП в момента на територията на страната работят 1440 пункта за обмяна на валута, което е почти двойно по-малко от 2007 година.
След повече от две години отлагане обаче сарафите са на път да се сдобият с нов конкурент
"Вече е тествана система за обмен на валута, която е на принципа на банкоматите - много добра алтернатива според мен", сюрпризира бизнеса още в началото на годината финансовият министър Симеон Дянков. Оказа се, че правителството действително обмисля промени в Наредбата за дейността на обменните бюра, които ще направят възможно валута да се обменя и чрез специални автомати, подобни на банкоматите.
"Преди година и половина изпратихме докладна на финансовия министър, в която описахме какво в нормативите трябва да бъде коригирано. Беше сформирана работна група, но до решение така и не се стигна. Сега отново повдигаме този въпрос, тъй като вече имаме доста запитвания от фирми, които искат да продават и поддържат
т.нар. автомати за валута.
Към момента от финансовото министерство не казват нищо по темата, но нагласите на Симеон Дянков са положителни", коментира шефът на дирекция "Контрол" в Националната агенция за приходите Васил Панов. По думите му, за да бъркат в джобовете на клиентите си, сарафите вече използват чисто търговски трикове, които не противоречат на закона. Въпреки това единственият начин да се спаси човек от измама е да внимава много, когато обменя валута, твърди Панов. Според него клиентите не бива да бързат с подписването на бордерото, защото ако се открие някаква нередност, данъчните инспектори са с вързани ръце и не могат да действат.
Практиката от изминалите три-четири години показва, че каквито и нормативни мерки да се предприемат срещу валутните измами, те не могат да ги преустановят. В същото време Васил Панов признава, че никъде другаде, освен в България, няма толкова строги изисквания към валутните търговци. "В центъра на Будапеща е пълно с обекти, които са обявили над 10 курса", посочи той.
Според Панов проблемът при нас е с
подвеждащата реклама
тъй като на практика бюрата не мамят. С влизането в сила на Наредба №4 на Министерството на финансите от февруари 2005 г. бе въведено ограничение котировките на обменните бюра да се отклоняват максимум с 20% от обявения курс на БНБ. В момента това правило се спазва доста стриктно, допълни шефът на дирекция "Контрол".
И въпреки това туроператорите ще продължават да предупреждават чужденците да ползват банкомати или да сменят пари по летищата или в клонове на банки. Всеки здравомислещ българин пък сам е стигнал до извода къде да не обменя валута.
Дали обаче с
новите автомати за валута
нещата ще се променят? Проучване на NewBusiness.bg показа, че подобни машини има почти навсякъде в страните от Европейския съюз. Дори в Сърбия вече използват валутните банкомати. Причината този пазар все още да не е развит у нас отново е чисто нормативна. Според текстовете на Наредба №4, за да бъде извършена покупко-продажба на чужди банкноти, е необходимо бордерото да бъде подписано и от двете страни. Ако това става чрез автомат, подпис няма как да бъде поставен.
Нормативните документи в момента не регламентират и възможностите за разваляне на сделка, ако сте обменяли валута през въпросните машини, което също е проблем. В страните от общността този казус е решен доста елегантно. Когато някой
не е доволен от сделката,
може да я развали при собственика на устройството.
"Всъщност, най-големият проблем в случая е "фискализацията" на сделките, осъществени чрез автомати. Няма как да бъде сменена валута, без да бъде издаден съответният документ. Това е основното, което трябва да бъде променено в наредбата, за да могат да бъдат поставени такива устройства. Не е нужно да има кой знае какви технически изисквания към машините. Разбира се, всички те трябва да отговарят на международните стандарти, но това е напълно достатъчно" коментира за Юлиан Димитров, изпълнителен директор на "Банк Тех Сис" - една от фирмите, която проявява интерес към инсталирането на устройства за обмяна на валута у нас. По думите му фирмата вече е инвестирала над 200 хил. лв. за разработки на такива машини. В момента компанията е залята от заявки на финансови бюра и търговски вериги, разположени по границите, които искат да закупят такива устройства. "Един
автомат за валута струва между 12 и 15 хил. евро
в зависимост от броя на номиналите и поставените устройства за сигурност. Обикновено клиентите искат машините да работят еднопосочно, т. е. слагаш някаква валута и получаваш левове", обясни Димитров. Разходите за поддръжка не били много, посочиха още експерти. Всичко зависи от предпочитанията на собственика на автомата. Той може да наеме инкасова фирма или да обслужва "банкомата" сам. В момента едно зареждане на подобна машина струва около 40 лева. Добре е да се знае също, че устройството не може да бъде ползвано с всякакви банкноти. Всички финикийски знаци трябва да бъдат проверени и сертифицирани от банка, съгласно изискванията на БНБ.
Автоматите са вързани с интернет и курсът, по който работят, може да бъде променян денонощно от собственика. "За да има печалба от една такава машина, тя трябва да работи на по-изгодни условия от самите обменни бюра през деня", обясниха от "Банк Тех Сис". През нощта обаче курсът може да бъде и по-висок, разбира се, в рамките на регламентираните от Наредба №4 20 процента.
Предвижда се за България да бъде въведен
лимит на сумите
които могат да бъдат обменяни. Според Юлиан Димитров не бива да се позволява смяната на повече от 1000 лв. при една транзакция. Тази мярка ще бъде въведена заради разпоредбите, ограничаващи прането на пари. Тегленият лимит обаче ще се променя според желанията на клиента и мястото, където се намира машината. Местата, където ще бъдат поставени автоматите, също могат да бъдат подбрани според нуждите. В други страни най-често такива устройства има в хотелите, големите търговски обекти, летищата и чейнджбюрата. Има и специални машини, пригодени за казината, които дори изплащат печалби. Хората от бранша дори съветват устройството да бъде застраховано от токови удари, външни или природни влияния и да бъде под постоянно видеонаблюдение.
Дали легализирането на валутните банкомати у нас ще раздвижи конкуренцията, или е поредният кьорфишек за бизнеса, тепърва предстои да видим... Ако някой предприемач има малък хотел или пък магазин в близост до границата, това със сигурност ще се приеме добре от клиентите му. В момента и фирмите у нас, които се занимават с поддръжка на такива машини никак не са много. При добро желание "отглеждането" на тези машини може да се превърне в добър бизнес, който тепърва ще се разраства.
Още: брой 35, идеи, бизнес-идеи, бизнес, бизнес идеи, валута, търговия, НАП, банки, банка
blog comments powered by Disqus-
Събития
Русенски младежи ще се докоснат до програмирането и блокчейн технологиите
Успешни професионалисти ще запознаят тийнейджърите с дигиталните технологии и с възможностите за кариера в сектора
-
Интервю
NFT e липсващият елемент в дигиталното изкуство (интервю)
Интервю с Калоян Тошев MZK, първия български артист с успешна NFT кампания
Анкета на деня
Доволни ли сте от стартъп финансирането по JEREMIE?
Производство и ремонт на авторадиатори Сливен
efbet
кърти чисти извозва софия
кърти чисти извозва
Онлайн казино Palms