Новини и съвети за стартиращи предприемачи

New Business New Business

Архив на
PDF изданието
  • Начало
  • Новини
  • Статии
  • Събития
  • Архив
  • Партньори
  • Ресурси
  •   Блог 

е-Правителството ни все още е със слаба връзка

30/06/2010 10:13
Добави коментар
Изграждането на действащо електронно правителство в страната ще улесни работата на чиновниците
Министърът на транспорта и информационните технологии Александър Цветков (в средата) уважи  Webit eGov Summit
  • Сподели: 
  • В Svejo
  • В Twitter

България има още много да догонва останалите страни на Страия континет в развитието на електронното си правителство. За жалост този, не съвсем оптимистичен извод прозвуча като основен акцент на провелата се преди десетина дни в столицата регионална конференция Webit eGov Summit. Проявата събра в столицата министри и представители на държавните администрации от Югоизточна Европа, Европейската комисия, федералния секретар на Австрийското електронно правителство, посланници и представители на бизнеса.

"Електронните услуги, предоставяни от държавата и администрацията, трябва да бъдат толкова разпространени и използвани от гражданите и бизнеса, колкото са достъпни банкоматите. Те вече се превръщат в неразделна част от очакванията на обществото за по-добро обслужване", обърна се към присъстващите министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков при официалното откриване на форума.

По думите на министъра ведомството му използва целия административен ресурс, с който разполага, за да приложи модели за е-управление на всички нива в администрацията. Той посочи, че в тестов режим е пусната единна платформа за електронно управление, към която вече са интегрирани 20 услуги на централна и териториална администрация. Започват изпитанията на изградените центрове, след което правителственият портал ще премине към реално предоставяне на услуги.

Цветков каза още, че предстои министерството да определи около 100 е-услуги, които ще спестят най-много време на гражданите и бизнеса.

"Подготвяме и пътна карта за развитието на електронното управление. След приемането й от кабинета, тя ще очертае пътя, по който ще вървим и ще улесни предоставянето на услуги за гражданите и бизнеса", добави заместник министърът на транспорта Първан Русинов.

Усилията, които полагат управниците ни без съмнение са достойни за уважение. Но само с добро желание нещата трудно ще се случат. За реализиране на он-лайн връзката между гражданите, бизнеса и администрацията са необходими и доста средства, които поне засега не се вижда откъде ще дойдат.
 

"Бавното навлизане на електронното правителство е проблем не само за България, но и за цяла Югоизточна Европа. Регионът изостава между два и три пъти от Европейския съюз в равнищата на разпространение и ползване на онлайн публични услуги. Едва 10% от домакинствата използват Интернет, за да контактуват с държавата, а при бизнеса тази цифра е 60 на сто", заяви организаторът на Webit eGov Summit Пламен Русев.

За сравнение, в Австрия 83% от населението има достъп до широколентов достъп - ADSL, има един и същ стандарт за електронни разплащания, размяна на дигитални подписи и документи, електронни доставки и достъп на гражданите до администрацията, каза федералния секретар на Австрийското електронно правителство Кристиан Руп. 

На Балканите своеобразен лидер в развитието на електронното правителство е Гърция, където 80% от бизнеса общува с държавата през мрежата. Това съвсем не е случайно, защото там още през 2002 г. е създадено Гръцко информационно общество - организация с идеална цел към тамошното министерство на икономиката.

"Нашата задача е разработването на национална стратегия и планове за действие. Смятаме, че бъдещето на електронното управление е, чрез включването му и в социалните мрежи, като "Фейсбук" и "Туитър". По-този начин ще се разшири обхвата на политическите послания", заяви представителят на организацията Атанасиос Кунцерис.

Според съветника на Европейската комисия в областта на информационното общество и медиите Стефан Паскал предоставянето на публични услуги без развитие на технологиите е невъзможно. Той обясни, че България трябва да работи в няколко насоки, сред които са преструктуриране и инвестиране в системата за научни изследвания и да увеличи разходите за заплати на заетите в технологичния сектор.

Засега подобно послание изглежда доста трудно постижимо, не само заради липсата на пари, но и заради сериозния конфликт между научни работници и управляващи към момента. Достатъчно е да припомним, че финансовият министър Симеон Дянков нарече учените от БАН феодални старчета, което е повече от показателно за текущото положение.

Но да се върнем на основната тема.

Без съмнение, ползите от електронно правителство не са за пренебрегване - намалят се разходите за държавна администрация, постига се по-голямата прозрачност и се свалят нивата на корупция. Въпросът е, че работата по него трябваше отдавна да е започнала. Сега ще се опитваме да наваксваме десетилетия изостване, което е доста трудна задача.

Още: онлайн, брой 25, Росен Цветков, Webit eGov Summit, WebIT, Интернет, електронно правителство

blog comments powered by Disqus

стани фен

  • Събития

    img event

    Русенски младежи ще се докоснат до програмирането и блокчейн технологиите

    Успешни професионалисти ще запознаят тийнейджърите с дигиталните технологии и с възможностите за кариера в сектора

  • Интервю

    img event

    NFT e липсващият елемент в дигиталното изкуство (интервю)

    Интервю с Калоян Тошев MZK, първия български артист с успешна NFT кампания

SuperHosting.BG

Най-коментирано

Powered by Disqus

Анкета на деня

Доволни ли сте от стартъп финансирането по JEREMIE?

резултати


индустрията в България

кърти чисти

кърти чисти


Производство и ремонт на авторадиатори Сливен

efbet

кърти чисти извозва софия

кърти чисти извозва

Онлайн казино Palms

© 2009-2015 Всички права запазени•Проект на Ню Бизнес БГ ООД.

  • Контакти•
  • За нас•
  • Общи условия