Дара Христова, dara@newbusiness.bg
Още в първите месеци, след като седна в министерското кресло, Симеон Дянков се обяви за въвеждането на регистър на лоялните към хазната търговци, които да получават по-бързо данъчния си кредит. Това бе идея която претърпя своето корабокрушение през последната година от управлението на кабинета „Станишев“, а пък корените й у нас датират още от времето на Муравей Радев.
Явно, осъществяването на тази идея в момента зависи единствено то настроенията на финансовия министър, защото преди около месец пред столичен информационен сайт Дянков заяви, че коректните към хазната данъкоплатци трябва да получават данъчния си кредит в рамките на… 7 дни. И дотам…
По неофициална информация фирмите, регистрирани по Закона за данъка върху добавената стойност, са между 220 и 250 хиляди. Ако бъде въведен, подобен „златен регистър“ би улеснил процедурата и за самите данъчни служители, коментираха представители на бизнеса. Данните на Националната агенция за приходите (НАП) сочат, че към края на февруари 2010-а заявеният за възстановяване ДДС е над 1 млрд. лева. За около 500 млн. лв. от тази сума текат данъчни ревизии. А процедурите за връщането на останалите половин милиард лева въобще не са започнали. За справка, през септември 2009-а, според статистиката на финансовото министерство блокираните средства за връщане на данъчен кредит са над 300 млн. лв., докато в началото на годината те са били над 560 млн. лева.
Идеята е в „Златния регистър“ да бъдат включени фирми, които са били коректни към бюджета и отговарят на определени критерии. Впрочем изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов пое ангажимента още през 2008 година да проучи възможностите за нормативно регламентиране на подобни взаимоотношения между работодателите и приходната агенция, като се разшири възможността за включване на фирми в списъците за средни и големи данъкоплатци и осигурители. И това вече е факт. Във всяка от териториалните структури на НАП е създадена нова дирекция за средни данъкоплатци. Отделите за големи данъкоплатци се запазиха, но работят с оптимизирани критерии.
По неофициални данни около 7 и 8 хиляди фирми са класифицирани като големи или средни данъкоплатци. По този начин те ще получават преференциално обслужване, възможност по-бързо да си възстановят ДДС. От друга страна би трябвало и да бъдат контролирани по-лесно.
За момента от НАП обаче отказаха да коментират дали действително са започналаи работа по „Златния регистър“, тъй като идеята му е да обхваща абсолютно всички данъчно-задължени лица, без значение дали става въпрос за малки или големи фирми. Предвижда се чрез новата мярка данъчният кредит да се връща в рамките на… една седмица. Ако обаче някоя фирма наруши закона, ще понася и сериозни санкции. Между тях е и санкцията да бъде извадена от „златния“ списък най-малко за пет години.
Създаването на преференциален регистър за ДДС не е проста работа, смятат хората от Асоциация на индустриалния капитал. Те отдавна предлагат да се ускори срокът за връщане на ДДС, но според тях такъв регистър би се създал трудно заради отсяването на компаниите, които у нас са около 250 хиляди.
Председателят на организацията Васил Велев смята, че по-скоро бизнес практиката се нуждае от черен списък за некоректните фирми и сред тях да се правят повече проверки преди възстановяването на данъка.
От Българска стопанска камара (БСК) приветстваха идеята, но също изразиха опасения. „След като в момента имат трудности с възстановяването на косвения налог за 30 дни, не е много ясно дали данъчната администрация ще се справи за седем. Изключително важно е да се обърне внимание на автоматизацията на насрещните проверки и всеки данъкоплатец и неговите контрагенти да бъдат вкарани в системата“, обясни пред NewBusiness.bg Камен Колев, заместник-председател на камарата. Според него въвеждането на регистъра няма да наложи законодателни промени в данъчните закони, защото в нормативите са посочени само максималните крайни срокове. „Добре е да се отбележи също, че тази стъпка крие сериозни рискове. Ако данъчната администрация не се справи с проверките за седем дни, ще трябва едва ли не да връща ДДС на доверие. Това от своя страна предразполага към увеличаване на измамите и възможностите за източване на хазната“, посочи още Колев. По думите му в НАП трябва да създадат и публичен регистър на своята ИНТЕРНЕТ страница, в който да публикуват всеки месец общата стойност на косвения налог, който трябва да бъде върнат на бизнеса. „Това е част от 60-те мерки на кабинета и вярвам, че скоро ще бъде факт“, заяви още заместник-председателя на Стопанската камара.
За съжаление обаче, родния бизнес се наслуша на голи приказки. Защото не им за първи път нито на тези, нито на предишните ни управляващи да прилагат принципа на моркова и тоягата спрямо предприемачите. Нищо чудно златния регистър да си остане само празно обещание. Но, ще поживеем, ще видим…