Предложението на правителството за закриването на Социалноинвестиционния фонд не срещна съпротивата на народните представители и в петък (5 март) те почти единодушно го пратиха в историята. Мотивите на кабинета бяха, че фондът не управлява добре поверените му средства, а дейността му дублира работата на други ведомства. След като решението бъде публикувано в „Държавен вестник“, правителството ще назначи ликвидациона комисия, която в рамките на три месеца да закрие институцията. Всичките й активи и пасиви, заедно с архива, дейностите и функциите й ще бъдат прехвърлени към Министерството на труда и социалната политика.
Фондът беше създаден през 2001 г., но започна работа две години по-късно, когато държавата подписа договор със Световната банка за гарантиран заем от 50.8 млн. евро. Парите се използваха за строителство и ремонт на детски и социални заведения, както и за финансиране на проекти за заетост сред най-уязвимите групи на обществото. „Няма община, която да не е удовлетворена от реализирането на проектите по СИФ, ефективността на проектите е над 99.8% и до момента не са констатирани нарушения“, опита се да защити фонда депутатът от Коалиция за България Драгомир Стойнев. Подкрепи го и колежката му Мая Манолова, която коментира, че това е поредният опит на управляващите „да узурпират ръководенето на тези средства, да ги предоставят на послушни кметове или на кметове, които са близки до сегашната изпълнителна власт, както и до ръководители на социални домове, които са лоялни на управляващите“.
Опозицията се опасява, че със закриването на Социалноинвестиционния фонд страната ни ще загуби около 40 млн. евро, които получава всяка година по споразумението със Световната банка. По думите на заместник-социалният министър Валентина Симеонова обаче такава опасност няма, защото парите вече ще се управляват от Министерството на труда и социалната политика.