Наетите лица на трудов договор у нас в края на юни са намалели с 0.4% спрямо март и с 4.1% спрямо същия месец на миналата година, като достигат 2.4 милиона, сочат предварителните данни на Националния статистически институт. Най-сериозен е спадът в строителството и административните дейности, където персоналът е съответно с 4.9 и 4.7 на сто по-малко. Заради активния летен сезон обаче в сектора „Хотелство и ресторанстьорство“ служителите са се увеличили с 26%, а в селското, горското и рибно стопанство – с 10.9 на сто.
Растящата безработица обаче явно не се отразява на средната заплата в страната, тъй като размерът й през юни се е увеличил с 8 лв. спрямо март. В процентно изражение увеличението е с 4.4% до 588 лв. спрямо първото тримесечие на годината. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-високо увеличение на средната месечна работна заплата, са „Финансови и застрахователни дейности” – 14.2%, и „Държавно управление” – 9.9 процента.
Най-високо средно месечно трудово възнаграждение за второ тримесечие на 2009 г. са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в следните икономически дейности:
- „Финансови и застрахователни дейности” – 1 355 лева
- „Производство и разпределение на електрическата и топлинна енергия и на газообразни горива” – 1 321 лева
- „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения” – 934 лева
Най-ниско платени са били наетите лица в икономически дейности:
- „Хотелиерство и ресторантьорство” – 387 лева
- „Административни и спомагателни дейности” – 425 лева
- „Селско, горско и рибно стопанство” – 446 лева.
Спрямо второ тримесечие на 2008 г. средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства с 16.9%, а в частния сектор – с 14.3 на сто.