Материал от водещия блог за управление на проекти PMstories.com, който е в партньорски отношения с NewBusiness.bg
Автор: Майк Рам
Имам един любим цитат, който някои приписват на ген. Патън, а други на Айзенхауер. В крайна сметка не е толкова важно кой е оригиналният автор, а какво е посланието. Ето го и него: Планът е нищо! Планирането е всичко!
Съвсем наскоро пък попаднах на друг цитат, чийто автор не е упоменат, но пък звучи малко по-ясно: Изкуството да правиш планове е толкова ценно, колкото и умението да ги променяш.
Някога работех с проектни мениджъри, които вярваха, че е важно да се направи точен план и че екипът трябва да направи всичко възможно да го спази буква по буква. С времето започнах да разбирам, че животът е толкова динамичен, че на практика всеки план в един момент се оказва неактуален. И за да има някаква полза от него, е нужно той да бъде променен и актуализиран.
В този смисъл, за мен планът е насока, указание за това какво е нужно да се направи като следваща стъпка, но не е догма. Затова планирането е важно и трябва да се извършва непрестанно – за да имаме вярната посока във всеки един момент. Вчерашният план днес вече е невалиден, но днес ще направим нов, така че винаги да имаме верен план – посока, която да следваме.
На 12.07.2011 г. ще водя семинар по управление на проекти, посветен на планирането. По този повод, освен че ви каня да участвате в него, искам да ви попитам за вашето мнение относно плановете и планирането. Какво мислите за горните цитати? Вярвате ли, че е важно да имаме план – не само в проектите, които изпълняваме, а и в живота? И доколко трябва да следваме плана, който веднъж сме създали – трябва ли да се стремим да го изпълняваме на всяка цена или можем всеки ден да го променяме?
И за да ви стимулирам към активност (след доста продължително затишие в този блог), обявявам награда: онзи коментар, който най-пълно и аргументирано отговори на поставените въпроси по мое субективно мнение, ще получи …