„Представете си свят без свободно знание“ – така започва изявлението, публикувано на интернет енциклопедията Wikipedia, което е единственото достъпно нещо на англоезичната версия на сайта днес.
Точно така – един от най-влиятелните сайтове в света, позволяващ свободното споделяне на знание и превърнал се в най-популярната енциклопедия на всички времена, днес не работи. Протестът е срещу опитите на музикалната и филмова индустрия в САЩ да прокарат законопроекта SOPA (Stop Online Piracy Act).
Ако бъде приет, той автоматично ще извади извън закона всички онлайн услуги, работещи по модела за споделяне на съдържаните от потребителите (user generation content). Сред тях са както YouTube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Digg, Wikipedia, така и стотици нови онлайн стартъпи, които днес никой не знае, но може би след време биха били също толкова популярни и полезни на всички нас.
Wikipedia не е сама. В сформираната през последните месеци организация NetCoalition, която има за цел да спре законопроекта, са водещите интернет корпорации – Google, Yahoo!, Amazon, eBay, PayPal, Bloomberg и много други. И всички те заплашиха, че е възможно да спрат услугите си за един ден. Залогът е огромен – цялата интернет екосистема, създавана вече двадесет години.
Въпреки че SOPA е американски законопроект, ако той бъде приет, ще повлияе на всички нас по няколко начина. Първо – защото гореспоменатите услуги все пак се хостват предимно в САЩ. Второ – защото той позволява регулиране на DNS – сървърите на територията на страната. Трето – защото на всеки сайт извън САЩ, който бъде обвинен в пиратство, ще могат по-лесно да бъдат спряни ключови услуги от американски компании (paypal, visa, google checkout и др.).