BUSINESSEUROPE и ключови финансови организации в ЕС публикуваха днес доклад, представящ водещи принципи за реформи на финансовия пазар в ЕС
Документът е озаглавен „Към финансова стабилност и устойчив растеж” и е подписан от:
BUSINESSEUROPE (чийто член е БСК),
Европейската банкова федерация (EBF),
Европейската федерация за пенсионно осигуряване (EFRP),
Европейския частен капитал и рисков капитал (EVCA),
Федерацията на европейските счетоводители (FEE)
Федерацията на европейските фондови борси (FESE)
Организациите представят в този материал визията си за ръководните принципи на финансовите реформи с цел укрепване на финансовата стабилност и постигане на устойчив растеж. В документа се посочва, че финансова стабилност и растеж може и трябва да бъдат постигнати едновременно. BUSINESSEUROPE и основните финансови играчи на пазара твърдо подкрепят въвеждането на подходящи финансови реформи на пазара и работят заедно, за да възстановят доверието и устойчивия растеж.
В доклада се казва още:
Негативните въздействия на кризата върху корпоративния сектор, пазара на труда и публичните финанси е значителна и ще бъдат трайни. „BUSINESSEUROPE и основните финансови играчи на пазара работят заедно, за да възстановят доверието към пазара. Ние призоваваме кризата да се използва като катализатор за промяна.
Като отговорни заинтересовани страни ние се ангажираме да ускорим възстановяването на икономиката на ЕС и да се ускори преходът към нисковъглеродна икономика, основана на знанията и уменията, ориентирани към обществото
Интеграция на финансовите пазари трябва да остане основна цел в ЕС. По-ликвидни пазари ще действа като буфер в контекста на глобалната финансова криза, ще помогнат за намаляване на разходите за финансиране и насърчаване на трансграничната търговия и инвестиции.
Сегментирането на европейския банков сектор на национален принцип ще нанесе дълготрайни щети на финансовата и икономическа интеграция.
Международните, европейските и националните власти трябва да се стремят към премахване на пречките пред трансграничното управление на кризи и да разработят общи инструменти и съгласувана законодателна рамка за финансовите посредници.
Реформите трябва да бъдат реалистични и ефективни, затова трябва да се избягват прибързаните решения за промени на законодателството или стандартите.
За постигане на баланс и насърчаване устойчивото развитие на европейската и глобалната икономика е необходимо да се спазват следните принципи:
- По-ефективен контрол на всички финансови пазари;
- По-добра координация и по-малко регулиращ арбитраж;
- Прозрачност и управление на риска
- Повече гъвкавост