Лихвеният процент и неговия размер се определят от сумата, която сте взели назаем, както и нейното предназначение. Можете да вземете кредит за различни цели като финансиране на бизнес или купуването на годежен пръстен. Ще ви запознаем с различните видове лихви и как да се справите с тях.
Потребителски кредити и лихвите към тях – това са кредити, които се използват за финансирането на дребни нужди като покупки. При тях лихвата варира между 12% и 16%. Те са необезпечени и поради това не са подходящи за дълги периоди. Периодът на изплащане е 2 години, а оскъпяването не е никак малко. За да кандидатствате ще ви трябват няколко дни, като през това време трябва да предоставите информация за вашите доходи.
Лихви по кредитни карти – кредитните карти са най-използваният метод, тъй като те са приети почти навсякъде. При тях, ако върнете използваната сума до месец, тя не се олихвява. Но ако не го направите, то лихвата е около 20% и се начислява всеки месец, докато върнете използваната сума. Не е случайно, че най-големите дългове са именно от такива карти.
При покупка на жилище – тук вие залагате буквално вашия дом, тъй като взимате пари назаем за покупката. Лихвеният процент варира от цените на имоти, както и от оценката на експерти. Това важи и за жилище, което е в строеж или след акт 16. Лихвеният процент варива между 15% и 20%, като в някои държави кредита е обезпечен. По този начин част от инвестицията се възвръща, но това важи само за фирмите. За обикновените клиенти е хубаво да изберат плавна лихва. Тук застраховката играе важна роля.
Рефинансирани лихви за жилище – тук залагате съществуващо жилище, за да можете да изплатите заема, който сте взели. Същото се отнася и ако искате да купите втори имот.
Авансови кредити – това са кредитите преди залата. Това са кредити, които можете да вземете онлайн или от фирма за бързи кредити. При тях лихвата е около 30%. При тях трябва да върнете цялата сума в кратък срок, което ги прави крайно неподходящи.
Лихви за бизнеса – те са коренно различни от тези за частния клиент. Тук лихвата е по-малка – 8% – 12%. Одобряването за подходящ бизнес план също не е лесно. Банковите институции имат по-различна система за тази услуга, тъй като тук кредитната история трудно може да се проследи.
Източник: www.invest-news.eu