Въведение в Dogecoin, криптовалутата-шега



Dogecoin е криптовалута, подобно на Bitcoin или Ethereum. Първоначално обаче Dogecoin е създаден поне отчасти като лека шега за крипто ентусиастите и е взел името си от популярно някога меме. Въпреки тази необичайна история на произхода си, през 2021 г. популярността ѝ рязко нарасна – към момента на писане на статията Dogecoin се превърна в петата по големина криптовалута по пазарна капитализация.


Какво представлява Dogecoin?

Софтуерните инженери Били Маркъс и Джаксън Палмър създават Dogecoin в края на 2013 г. Палмър брандира логото на криптовалутата, като използва популярен по онова време мем, в който умишлено погрешно е изписана думата „dog“, описваща куче от породата шиба ину.


Днес Dogecoin не е шега, тъй като стойността му експлодира и през 2021 г. е нараснала с повече от 5000%. Сред поддръжниците му е главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който нарече Dogecoin любимата си криптовалута. Мъск също така нарече Dogecoin „народната криптовалута“ и обеща да засади физически токен Dogecoin на Луната.


Как работи Dogecoin?

Dogecoin е криптовалута, която работи с блокчейн технология, подобно на Bitcoin и Ethereum. Блокчейн е разпределена, сигурна цифрова счетоводна книга, в която се съхраняват всички транзакции, извършени с помощта на децентрализирана цифрова валута.


Всички притежатели носят идентично копие на блокчейн книгата на Dogecoin, която често се актуализира с всички нови транзакции с криптовалутата. Подобно на други криптовалути, блокчейн мрежата на Dogecoin използва криптография, за да запази сигурността на всички транзакции.


Хора, наречени миньори, използват компютри за решаване на сложни математически уравнения, за да обработват транзакциите и да ги записват в блокчейна на Dogecoin – така наречената система за „доказателство за работа“. В замяна на обработката на транзакциите и поддържането на блокчейн регистъра миньорите печелят допълнително Dogecoin, които след това могат да държат или продават на свободния пазар.


Dogecoin може да се използва за плащания и покупки, но не е много ефективно средство за съхранение на стойност. Това е така най-вече защото няма ограничение на броя Dogecoins, които могат да бъдат създадени чрез добив – което означава, че криптовалутата е силно инфлационна по своя замисъл. Блокчейнът възнаграждава миньорите за тяхната работа, като създава милиони нови Dogecoins всеки ден, което прави много трудно спекулативното повишаване на цената на Dogecoin да се задържи във времето.

Dogecoin срещу Bitcoin

Dogecoin има няколко съществени разлики в сравнение с Bitcoin. Първо, за миньорите е по-бързо и по-лесно да изпълняват математическите уравнения, което прави Dogecoin донякъде по-ефективен за обработка на плащания.


„Там, където процесът на ратифициране на нови блокове в блокчейна на Биткойн отнема 10 минути, в блокчейна на Догекоин това става само за една минута“, казва Гари Деуол, председател на групата „Финансови пазари и регулации“ в Katten.


Друга съществена разлика е отсъствието на ограничение за срока на живот на броя Dogecoins, които могат да бъдат създадени, както отбелязахме по-горе. Съществува доживотен лимит от 21 млн. биткойна, които могат да бъдат създадени. Това означава, че миньорите са принудени да работят по-усилено и по-дълго във времето, за да печелят нови Биткойни, и до известна степен помага да се гарантира способността на Биткойн да задържа и увеличава стойността си във времето.


Как да купя Dogecoin?

Можете да закупите Dogecoin на борса за криптовалути като Binance или Kraken. Борсите изискват да си откриете и захраните сметка с щатски долари, евро или криптовалута. След това можете да купувате и обменяте криптовалути, включително Dogecoin. Забележително е, че водещата криптоборса Coinbase не поддържа покупки на Dogecoin. Може да започнете още днес с най-добрата платформа за трейдинг.

Както и при другите криптовалути, след като сте закупили Dogecoin, най-добре е да прехвърлите монетите си в крипто портфейл. Портфейлите имат много форми – от онлайн услуги, предлагани от борси като Coinbase (макар че не можете да купите Dogecoin в Coinbase, можете да го съхранявате в портфейла си в Coinbase), до приложения на мобилното ви устройство или дори физически твърд диск. Защитете портфейла с лична парола. Тъй като монетите ви се съхраняват извън борса, има допълнителен слой защита срещу хакерски атаки.


Добра инвестиция ли е Dogecoin?

Тъй като няма ограничение за броя на Dogecoins, които могат да съществуват през целия живот, и милиони нови Dogecoins се пускат на пазарите всеки ден, има много малко стимули за задържане на криптовалутата в дългосрочен план. Биткойнът продължава да повишава стойността си поради ограничението на системата за целия живот на броя на монетите, които могат да бъдат създадени.


„Doge наистина прилича по-малко на Биткойн и повече на DASH или Биткойн Кеш, където изричната цел е валута за харчене“, каза Уайт.


Исторически погледнато, стойността на една монета Dogecoin е била много ниска, около 0,003 долара за монета през по-голямата част от 2020 г., така че хората са били по-склонни да ги подаряват. „Потребителите на социални платформи, като Reddit, Twitter, Facebook и други, могат да използват Dogecoin, за да се възнаграждават или да си дават „бакшиши“ един на друг за публикуване на съдържание“, каза Грей.


Печалбите от Dogecoin, които се наблюдават през 2021 г., може да не са устойчиви в дългосрочен план. Дали културата на даване на бакшиши и дарения в криптовалутата ще продължи, предстои да разберем.


Трябва ли да купите Dogecoin?

Тези, които са купили Dogecoin в началото на 2021 г., са били добре възнаградени. Все пак Уайт е малко предпазлив относно купуването на Dogecoin, особено като инвестиция. Постоянният поток от нови монети на пазара оказва безкраен натиск за понижаване на стойността на монетата.


Уайт също така предупреди за допълнителните рискове за сигурността на Dogecoin в сравнение с други големи криптовалути. „Той просто не е имал същата сигурност и контрол на ниво код, както Биткойн или Етериум. Освен това около Доге просто няма особено силна общност за добив, така че рискът от атака на ниво добив е много по-голям от този при нещо като Биткойн.“


Закупуването на каквато и да е криптовалута е свързано с риск и това включва и Dogecoin. Винаги си заслужава да закупите няколко монети и да се запознаете със системата – но вероятно е най-добре да се въздържате от потъване на повече от символична сума от трудно спечелените си пари в криптовалута, която е започнала живота си като шега.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *