„През последната година се осъществяват 50% повече акции срещу компютърни престъпления в България, съобщи Явор Колев, началник сектор „Компютърни престъпления и интелектуална собственост“ Д“ПОТП“ – ГДКП, към МВР по време на семинар по информационна сигурност и cloud – технологии, организиран от IT компанията hi Computers (http://hicomputers.bg/). Събитието под надслов „Reality in the cloud”, се проведе от 26 до 28 май в комплекс Катарино, община Разлог и събра световно – признати експерти по компютърна сигурност, сред които Ранди Абрамс, директор технически обучения в ESET, Ян Балаз и Мирослав Майташ, технически маркетинг специалисти в ESET, Едвинас Пранкулас – регионален мениджър за Източна Европа за Qualys и Амар Мехта – регионален мениджър за Cyberoam. В събитието участваха над 140 човека от държавната администрация, банки и застрахователни дружества, IT компании и други партньори и клиенти на hi Computers.
Водещият лектор Ранди Абрамс посочи, че компютърът е само средството за извършване на престъпленията и че вече съществуват добре организирани групи, занимаващи се с фишинг, писане на вируси, програми тип „троянски кон“ и т.н. Най-важното нещо, което според него всеки трябва да знае е, че няма пълна защита и че трябва да се използват специализирани средства за предпазване. Паролите трябва да са „сложни” и финансови взаимоотношения би следвало да се провеждат само с хора, които могат да бъдат открити и физически. Банковите сметки трябва да бъдат редовно наблюдавани и е най-добре да бъде разкрита специална (отделна) сметка за интернет разплащания.
Ранди Абрамс говори и за недотам традиционните начини за заразяване на компютъра с вируси. Той даде за пример USB устройствата като flash памети, плеъри, GPS устройства и др. Експертът завърши с това, че потребителите на интернет трябва да се пазят наистина от всичко и антивирусната програма е само един от задължителните начини за защита – другите са обучение на служителите и повишено внимание за ползване на средства за публичен достъп до информация.
Само през 2007 г. през българските мулета са преминали около 1,4 млн.лв. от компютърни престъпления, посочи Явор Колев и добави, че най-малкото, което може да направи един потребител на интернет, за да се предпази, е да си закупи легален антивирусен софтуер, който не струва повече от 70 лв. на PC и да бъде по-внимателен със сайтовете и документите, които отваря в мрежата. Накрая той акцентира върху това, че дирекцията, за която отговаря, толерира публично-частното партньорство на всички нива и че е много важно да се обменя опит между компаниите, които работят в полза на обществото – не само в полза на частния си търговски интерес.