В интернет отново се появиха спекулации, че софтуерната компания Microsoft планира да придобие бизнеса с производство на мобилни устройства на финландската Nokia. Двете компании, разбира се, до сега не са потвърдили информацията. Да разглеждаме подобни слухове като истинска новина, би било пресилено, но въпреки това водещи телеком медии обърнаха внимание на спекулациите. Причината е, че в телеком света някои от най-значимите новини първо са се появявали като непотвърдена информация в различни блогове и форуми, а едва след това са били официално потвърдени от засегнатите компании.
В случая „бомбата“ беше хвърлена от руския блогър Елдар Муртазин, който от години следи действията на Nokia и вече нееднократно е прогнозирал правилно нейни предишни ходове. Според неговите прогнози, придобиването би могло да бъде финализирано още през тази година, тъй като двете компании „бързат много“.
Ако излезем от сферата на спекулациите, трябва да припомним, че Microsoft и Nokia вече изненадаха сектора на мобилните комуникации през февруари, когато обявиха в Барселона (в присъствието на журналист от NewBusiness.bg), че финландският разработчик на смартфони ще изостави своята мобилна операционна система Symbian (която имаше над 51% пазарен дял!!!) и ще прави устройства с платформата Windows Phone 7. Microsoft пък предложи в замяна преференциален достъп на Nokia до своята операционна система.
Новината тогава изненада мнозина и нееднократно се чуха мнения, че двете корпорации знаят нещо, което не обявяват на широката публика – например, че Microsoft ще внедри в своите телефони системата си за разпознаване на жестове и глас Kinect, която вече работи в гейм конзолите на компанията. След изненадващата прогноза на Елдар Муртазин обаче, си струва да се запитаме: А не е ли била голямата тайна на двете компании, именно предстоящо придобиване на Nokia от Microsoft.
Заслужава внимание и въпросът: С какви пари гигантът от Редмънд ще финансира подобна сделка, която би достигнала предполагаема стойност от около 30 млрд. щ. долара. Вярно е, че ръководената от Стив Балмър компания има сериозни кешови наличности, но нека все пак да припомним, че съвсем наскоро тя придоби voip – услугата Skype за сериозната сума от 8 млрд. щ. долара. Е, кризата е време за покупки, така че NewBusiness.bg ще следи за вас развитието на историята.