Изследователи от Масачузетския технологичен институт MIT проведоха успешен експеримент по манипулиране на съдържанието на сънищата на плъхове. Те са успели да направят това чрез повтаряне на едни и същи звъци, асоциирани с това, което гризачите са правили през следващия ден, а именно – преминаване през лабиринт.

 

За да накарат плъховете да сънуват конкретно нещо, учените са първо са ги обучили, да извършват конкретни задачи (преминаване през лабиринти), използвайки за ориентация конкретни звукови сигнали. Плъховете бързо са разбрали, че определен тон означава, че храната е наляво, докато друг показва, че тя е надясно. През това време учените са записвали и тяхната неврална активност.

 

По-късно, когато плъховете са заспали, изследователите още веднъж са записали тази активност и сравнявайки я с предишната, са установили, че при пускане на същите звукови сигнали, плъховете сънуват, че тичат по същия лабиринт.

 

Експериментът дава ценни знания за това, как работи паметта по време на сън. Той обаче отваря също и вратата за нов клон в науката, който вече получи от някои изследователи названието „инженеринг на сънища“ (dream engineering).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *