Трайков: Защитата на инвеститорите е ключова за създаването на нови работни места

Защитата на инвеститорите и техните инвестиции в бъдещите споразумения на ЕС има ключово значение за устойчивото развитие и създаването на нови работни места. Това изтъкна пред своите колеги от ЕС министърът на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Вчера той участва в Брюксел в заседание на Съвета на ЕС във формат министри по въпросите на търговията.

Министрите обсъдиха възможностите за установяване на преходен режим за сключените от държавите членки двустранни инвестиционни споразумения с трети страни. Преди влизането в сила на Договора за функционирането на ЕС отделните държави са сключили редица двустранни инвестиционни споразумения с трети страни. От друга страна, Договорът за ЕС предвижда изключителна компетентност на съюза в областта на преките чуждестранни инвестиции.  Досега липсваше регламент, който да указва какво се случва със „заварените“ инвестиционни договори.  Вчера министрите обсъждаха възможностите за продължаване на тези споразумения. Всички страни-членки споделят необходимостта в най-кратък срок да се намери прагматично решение за правната сигурност и действието на двустранните договори.

Министър Трайков открои важността на предлагания регламент за защита на интересите на инвеститорите. Той декларира пред колегите си готовността на България активно да участва в дискусиите в рамките на Съвета за приемането на регламента в най-кратки срокове.

Възможностите за обсъждане на обхвата на бъдещото споразумение за свободна търговия между ЕС и Япония също бяха тема на днешните разговори. През пролетта на миналата година японската страна поиска да започне такива преговори със съюза. На 28 май в Брюксел предстои Среща на върха между ЕС и Япония, на която също предстои да бъде дискутирано задълбочаването на икономическото и търговското партньорство между двете страни.

Еврокомисарят по въпросите на търговията Карл Де Гухт представи пред страните членки предложението на ЕК от 11 май за нов регламент за Общата система за преференции на ЕС. Търговските преференции спрямо развиващите се и най-слаборазвитите държави са съществен инструмент от политиката на ЕС. С предлагания регламент ще се усъвършенстват правилата и ще се запазят допълнителните привилегии за страни, които прилагат определени международни стандарти в областта на човешките и трудовите права, устойчивото развитие и добрите управленски практики.

Междувременно министрите упълномощиха ЕК да започне преговори с Република Молдова за всеобхватна зона за свободна търговия като част от споразумение за асоцииране на страната с ЕС. Съветът реши също да бъдат сключени споразумения между ЕС и Кралство Мароко, ЕС и Египет и ЕС и Йордания, които установяват механизми за разрешаване на спорове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *