Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и експерти от Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) инспектираха на 13 декември няколко магазина в търговския център „Илиянци“ и в няколко столични Mall-а. Проверката е част от инициативата „Коледата безопасна“.
Целта на кампанията е да провери качеството и безопасността на стоките на пазара, подчерта министър Трайков. В навечерието на Коледа и Нова година всички искаме да зарадваме близките си и в празничното пазаруване рискът да попаднем на некачествени стоки е по-голям. Затова и контролът трябва да е завишен, допълни министърът. От няколко дни инспектори от КЗП и ДАМТН проверяват търговски обекти в цялата страна. Некачествените или опасни стоки се изтеглят от пазара. „Целта е хората да имат сигурността и усещането, че това, което купуват е безопасно за тях, че контролните органи са си свършили работата. Желанието да се купува е начинът да се повиши потреблението“, допълни Трайков.
В проверените обекти бяха открити детски дрехи и играчки, които могат да застрашат здравето и живота на малчуганите с дългите си връзки или дребни, остри частици. Изискванията за безопасност на връзки и шнурове за тази най-рискова група клиенти са определени в стандарт БДС EN 14682. Той е изготвен след инциденти в редица европейски държави. Бяха открити и опасни осветителни гирлянди, които не отговарят на стандартите. След лабораторни анализи за съответствия с етикетите и опаковките ще бъдат издадени заповеди за спирането им от разпространение. После максимално бързо ще бъдат издирени счетоводните и митническите книжа, за да бъде открит вносителят им. Санкцията за опасни стоки варира от 5 000 до 10 000 лв. Те ще бъдат забранени, след което ще се унищожат или преработят.
Проверките на експерти от КЗП и ДАМТН се осъществяват едновременно в София, Пловдив, Варна, Велико Търново и Русе. Те започнаха в петък първо от столицата и Варна в различни като профил и ценови клас обекти. Днес акцията тръгна и в други райони на страната. В столицата и във Варна бяха проверени 51 обекта. 12 търговци вече са санкционирани, защото не са посочили срока за промоционална продажба на стоките си. В два магазина не е била предоставен информация на български език и собствениците са глобени. На други шест места е установено, че липсват указания за употреба на по-специфични продукти и е наложена санкция. Трима търговци са обявявали две цени за една и съща стока и съответно са глобени. През деня на горещия телефон на потребителите в София постъпиха 17 жалби и сигнали, по които започна проверка. Те са по съмнения за невярна информация в супермаркет, липса на данни за производител и вносител, за неправомерно изчислени телефонни сметки, неточна информация от туроператор за пътуване и др. Във Варна са постъпили 11 телефонни сигнала от потребители и са санкционирани 10 търговци.
Според RAPEX статистиката (механизъм за бърз обмен на информация между ЕК и европейските държави членки за превантивни и ограничителни мерки при потребителски продукти, представляващи сериозен риск за здравето и безопасността на клиентите) България е на трето място за периода януари-ноември 2010 г. по активност с 159 нотификации (съобщения) за опасни стоки със сериозен риск за здравето на потребителите. Пред нас са Германия с 169 нотификации и Унгария – с164. КЗП е контактна точка за България в системата RAPEX. Като външна граница за ЕС инспекциите й са насочени с особено внимание към фирми, внасящи за първи път в общността на стоки от трети страни. За целта между КЗП и Агенция „Митници“ е подписана инструкция за взаимодействие.