Бъдещето на обществените телекомуникационни мрежи и възможностите за развитието им чрез публично – частно партньорство бяха във фокуса на провелия се вчера в София дискусионен форум за настоящето и бъдещето на Националната телекомуникационна инфраструктура. Форумът бе организиран от АКИС (Асоциация на комуникационни и информационни специалисти), АСТЕЛ (Асоциация „Телекомуникации“) и Български ИКТ Клъстер. Визиите си по темата споделиха представители на браншовите организации, Първан Русинов, заместник-министър МТИТС, Евгени Ангелов, заместник-министър МИЕТ, Иван Димитров, директор на Дирекция „Комуникационни и информационни системи„ в МВР, бригаден генерал Христо Тихинов, МО и представители на академичната общност и бизнеса. Спонсори на събитието бяха Smartcom, IPS, Infinera, Telelink, Juniper networks, Multiplex и Nokia Siemens Networks.
На форума бяха изложени становищата за състоянието на телекомуникационната инфраструктура, управлявана от различните министерства, агенции и други държавни ведомства. Общото мнение е, че всяко отделно ведомство изгражда и управлява собствена инфраструктура с често припокриващи се функции и с много неусвоен капацитет. Двете страни на дискусията подкрепиха необходимостта от слагане на край на феодалните владения и обединяването им в Национална телекомуникационна инфраструктура с общ национален оператор, която да бъде основен инструмент за иновативна и конкурентоспособна икономика, за защита на информацията, бизнеса и гражданите в киберпространството и за подобряване на живота на хората. Такава инфраструктура ще спести много средства от капиталови вложения и поддръжка, посочиха още участниците.
Участниците също се обединиха около мнението, че основният инструмент за постигане на целите е публично-частното партньорство (ПЧП), което все още е само дума в публичното пространство и е необходимо спешно да бъде институционализирано на база европейския опит под формата на закон или добри практики.
За да продължи този процес и да се претвори в реално осъществяване, форумът завърши с предложение за създаване на Обществен съвет за планиране и осъществяване на прехода от фрагментирана и неефективна НТИ, към модерен модел на интегрирана мрежа, ориентирана към услуги, с необходимата надеждност, резервираност и сигурност, както и за разпознаване, подкрепа и институционализиране на добрите практики в ПЧП. Общественият съвет ще може да използва на експертите от частния сектор чрез прозрачен и публичен модел на работа, за постигане на устойчива и дългосрочна политика.
Кръглата маса постави и срокове, в които България ще може да се похвали с Национална телекомуникационна инфраструктура. За целта съветът трябва да се създаде и приеме правилник за работа до юли 2011 с решение на МС. Да се направи одит на текущата ситуация до септември 2011 и да се приеме план за интеграция и планиране на бюджет за реализация до октомври 2011. Поетапната интеграция и реализирането на национална интегрираната мрежа да се изпълни в периода 2012 – 2013 г. Предложението на форума ще бъде внесено до министър-председателя и вицепремиерите.