Дара Христова

Има ли някакъв начин бизнесменът в България да бъде щастлив? Едва ли това е възможно в сегашната действителност и с абсурдните регулаторни режими, които управниците отказват да премахнат. Впрочем, за празните приказки на кабинета, че бизнес средата у нас ще се облекчи с отстраняването на редица ненужни и остарели регулации изобщо няма да споменаваме, темата е достатъчно болна и амортизирана. Точно толкова стар и вмирисан е и казусът с Търговския регистър.

Няма как да не отбележим обаче, че както беше замислена идеята на Закона за търговския регистър това бе крачка напред в полза на предприемачите. За съжаление, както с много други неща в милата ни родина, и улеснената фирмена регистрация все още е само едно чудесно хрумване, много далеч от качественото му реализиране. Оказва се, че все още не само регистрацията, но и пререгистрацията, която всички дружества са длъжни да направят до края на тази година (и за която вече подробно писахме) си остава огромен проблем. Проверка на NewBusiness.bg установи, че пред гишетата на Агенцията по вписванията всеки ден висят по 30-40 души, а промяната на фирмените обстоятелства се бави с месеци.
„Това е абсолютно недопустимо и спъва сериозно предприемачите! Регистрацията не може да бъде извършена дори по интернет с електронен подпис.

Сървърите на агенцията отказват

да функционират между 9:00 и 18:00 часа. Заради това, всеки който не желае да чака на опашка пред някое гише, трябва да остане след работно време и да извърши нужните процедури по промяна на фирмени данни или вписване на ново търговско дружество. Има и някои късметлии, които успяват и през деня, но след  20-тия опит! Аз лични нямам такива нерви“, коментира Момчил Иванов, управител на адвокатска кантора.

Впрочем Асоциацията на индустриалния капитал в България отдавна настоява министър Трайчо Трайков спешно да свика Съвета за икономически растеж, за да се намери изход от влошеното администриране на Търговския регистър. „Въпреки установените от закона кратки срокове, длъжностните лица се бавят повече от месец и това се превръща в съществена пречка пред нормалното функциониране на бизнеса у нас“, изтъква председателят на АИКБ Васил Велев в писмо до министъра на икономиката, енергетиката и туризма от началото на февруари. Копие от писмото е изпратено и до министъра на правосъдието Маргарита Попова.

Работодателите сигнализират, че закъснението ще се отрази и на общите събрания на акционерите. Те се насрочват чрез обяви в Търговския регистър поне 30 дни предварително, затова изоставането става много сериозен проблем и за публичните компании, а и за борсата.
От Агенцията по вписванията пък обясниха, че всяка секунда при тях постъпвали по 2000 заявления. Само че, ако това е вярно, излиза, че има по

57.6 милиона заявки за вписвания

всеки работен ден у нас, с което ще да сме надминали по активност даже и водещите икономики в света, коментираха от АИКБ.

Според работодателите обаче, досега са постъпвали по 3000 заявления дневно, като капацитетът на агенцията стига едва за половината заявки и това генерира закъснението. И действително в края на миналата година щатните бройки във ведомството, което стопанисва Търговския регистър бяха намалени от 91 на 85. Причината беше, че има огромен проблем с намирането на служители заради ниското заплащане. През 2009-а в агенцията имаше 45 вакантни позиции, но от там отказаха да назоват какъв е броят им в момента.

Драмите не се изчерпват с това. Докато едни дружества все още прехвърлят досиетата си от съда към Търговския регистър, други вече трябва да обявяват промени в регистрацията като увеличение на капитала, нови управители и т.н. Според Търговския закон една компания е длъжна да ги оповести в 7-дневен срок, а Агенцията по вписванията ще трябва да осъществява контрола. А тук е ясно, че играят

сериозни корпоративни интереси

и при положение че системата се задъхва сега, какво ли ще бъде, когато трябва да се правят множество проверки… Да не говорим, че обявленията на фирмите се бавят четири-пет седмици за дружествата с ограничена отговорност и около три седмици за акционерните дружества . Това обърква дори счетоводните отдели, цари пълен хаос, а никой няма интерес от подобно нещо, жалват се одитори.

Вероятно обзет от спонтанно желание да улесни родния бизнес или просто да замаже временно и за пореден път очите на предприемачите, финансовия министър Симеон Дянков се договори с председателя на португалския Институт по вписванията и нотариата Антонио Фигейредо страната ни да ползва техния опит за въвеждането на услугата „едно гише“ и регистрация на фирма „за един час“. От източник във финансовото министерство научихме, че Дянков врече е събрал

поредната работна група

която да изготви проект за развитие на търговския и имотния регистър и за създаване на електронен регистър, който предоставя и „онлайн“ услуги за регистрация на автомобилите. Той ще бъде финансиран чрез средства от Европейския съюз, а в за реализирането му ще помагат експерти от Португалия, които ще кацнат у нас в началото на април. Сама по себе си инициативата е похвална, но нека не забравяме, че за подобно нещо се говори от години. Към днешна дата дори базите данни на общината и КАТ не са свързани и на практика нито една от двете институции не знае кой автомобил кога, къде и дали изобщо е регистриран в дадена община…

Не е трудно човек да се досети, че въвеждането на пълна или поне частична „електронизация“ на регистрите ще доведе до минимизиране на разходите, намаляване на бюрокрацията, увеличаване на бързината на услугите и създаване на удобства на гражданите. у нас обаче обикновено нещата биват преиначени. В общи линии, откакто влезе в действие, Търговският регистър по-скоро вгорчи живота на предприемачите, вместо да го облекчи. Да не говорим, че все още няма решение на въпроса с огромния брой компании, които не са вписани в регистъра, тъй като в момента водят съдебни битки за дружествени дялове и по тази причина не могат да бъдат вписани в Търговския регистър, докато не приключат делата… На този фон, мераците на финансовия министър за оптимизация на всички регистри у нас са най-малкото несериозни…

 
Португалия е първата страна в ЕС, която е въвела пълна електронизация на всички регистри и продължава да е водеща държава с иновативния си подход в тези процеси, започнали през 2005-та година. За проекта „Фирма за един час“ Португалия получава специален приз от Световната банка за топ-реформаторство и новаторство. С електронната система португалският Институт по вписванията и нотариата, под чиято шапка са всички основни регистри, успява да постави още един рекорд. Там може да бъде извършена покупко-продажба на имот „онлайн“ само за 50 минути.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *