През последните месеци България е въвела най-много новаторски инструменти за финансиране на малки и средни предприятия (МСП) сред страните от ЕС. Това стана ясно на среща на посланиците на МСП на страните от ЕС в Брюксел, на която присъства и българският посланик на МСП заместник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов.

„Изборът ни на модел за финансиране на МСП бе продиктуван от наше проучване, според което едва 1 от 10 от тях има достатъчно ресурси за финансиране на иновации. Анализът на МСП през тази година потвърждава тезата, че иновационната активност на фирмите е в пряка зависимост от достъпа до финансиране“, каза Евгени Ангелов.

През последните месеци екипът на МИЕТ предоговори изцяло с Европейския инвестиционен фонд правилата за финансиране по инициативата JEREMIE. Така е даден приоритет на фондовете за рисково финансиране за сметка на заемните инструменти. С финансов ресурс от ОП „Конкурентоспособност“ са създадени няколко типа фондове за рисково финансиране, които покриват нуждата от финансиране на МСП във всички етапи от развитието им.

Преди няколко седмици стартира набирането на оферти за мениджъри на фонда за промотиране на предприемачеството (seed fund), който ще стартира с 20 млн. евро и ще финансира МСП в техния най-ранен етап на развитие. Това е четвъртият по вид инструмент  за рисково финансиране по инициативата JERЕMIE. Вече са избрани мениджърите на фонда за стартиращи компании venture capital, за компании в процес на растеж growth equity и смесеният инструмент mezzanine.

Фондът venture capital ще оперира с 30 млн. евро, от които 21 млн. са по линия на JEREMIE, а 9 млн. – осигурени от фонд мениджъра. Капиталът на останалите два типа фондове е по 60 млн. евро, поделен поравно между JEREMIE и фонд мениджъра. С 400 млн. евро е създаден и гаранционен фонд, като 78 млн. от тях са осигурени от оперативната програма, а останалият ресурс е привлечено финансиране.

Чрез специализираните фондове по JERЕMIE малките и средни фирми в страната ще разполагат с общо над 1 млрд. евро за рисково финансиране и преференциални заеми. По думите на зам. министър Ангелов чрез привличането на частния сектор в процеса и използването на револвиращи инструменти България е успяла да осигури многократно по-голям финансов ресурс за предприятията при ангажиране на минимални средства от страна на държавата. 

Българският подход по отношение на структурирането на револвиращи инструменти за МСП е много сходен с холандския, стана ясно по време на срещата в Брюксел. През тази година ЕК избра Холандия като най-„предприемаческата“ държава в ЕС. Участниците във форума на посланиците на МСП оцениха високо и доброто взаимодействие на българското правителство с Европейския инвестиционен фонд.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *