Дара Христoва
(Статията е от 8 брой, август 2009.)
Вятърът на промяната определено задуха и у нас. Ако допреди няколко месеца затишието в България бе повсеместно, то сега бизнесът има повод „да почерпи“. Въпреки кризата и въпреки всички политически, икономически и социални драми, управляващите най-после започнаха да мислят и за тези, които не искат да бъдат просто чиновници. Крайно време бе това да се случи, след почти 13 години бездействие по въпроса.
Със сигурност всеки стартиращ предприемач се е сблъсквал с дилемата какъв вид дружество да регистрира, защото ако иска да прави ООД трябва да брои по сметка в някоя банка 5000 лв., а ако пък предпоче ЕТ, носи отговорност с цялото си имущество (и едва ли някой би погледнал много сериозно на едноличен търговец, особено кредитните институции). Практиката до момента показва, че повечето новоизлюпени бизнесмени взимат на заем нужната сума за регистриране на дружество с ограничена отговорност, а след като излезе фирменото решение от Агенцията по вписванията, си теглят обратно парите. При това положение
за какво е нужно цялото това „упражнение“, след като по този начин се обезсмисля и „гаранционната“ функция на капитала?
Явно и управляващите са се замислили за отговора на този въпрос защото на 17 септември на първо четене приеха промените в Търговския закон, внесени от Министерски съвет, с които изискуемият капитал за регистриране на ООД се намалява от сегашните 5000 лв. на 2 лева. Депутатите от левицата Петър Димитров и Анна Янева също са внесли в деловодството на парламента подобно предложение. Трети проект за промени – на депутатите от Синята коалиция Мартин Димитров и Ваньо Шарков, пък предвижда капиталът за регистрация на ООД да е 100 лева. Любопитното е, че и трите документа са били подкрепени на първо четене в пленарната зала.
Според мотивите на Министерския съвет „с прилагането на тази мярка нивото на предприемачество в България ще се повиши, което означава повече работни места, както и предлагането на нови услуги и стоки“.
От левицата напомниха, че внесеното от новото правителство предложение е идентично на това, което кабинета на тройната коалиция е направила още в предишното народно събрание. Само дето тогава те не сколасаха да гласуват собствените си корекции в нормативите.
Нека отново припомни, че бившият министър на на икономиката и енергетиката Петър Димитров събра през пролетта медиите, за да им каже, че ще внесе законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, с който се цели при регистрация на ООД да се внасят… само 100 лева. И предложението наистина бе внесено, но не и гласувано. Сходният текст на опозицията пък бе отхвърлен от мнозинството с мотива, че уставния капитал служи за гаранция на кредиторите…
„Основната причина е в следното: когато се премахва имущественият ценз за започване на бизнес, гражданите стават по-независими от политиката и правителствата,
а вече започналите бизнес изпитват предизвикателствата на конкуренцията. Интересите в България дълго време бяха поставяни пред икономическата и демократичната логика, а и съответно поддръжниците на осъществяването на реформата бяха много слаби“, смята Красен Станчев, председател на Управителния съвет на Института за пазарна икономика (ИПИ).
„Групата на Синята коалиция ще подкрепи предложението за минимален капитал за учредяване на ООД. Внесохме подобен текст още в предишния парламент. Няма европейска директива, която да ограничава тази реформа, както и разумна причина тя да не бъде реализирана. Смятам, че ако се приеме два лева да бъде минималният капитал, то той не трябва да се внася изобщо в банка. Всички или
повечето страни в региона са направили тази реформа –
Черна гора, Македония, Сърбия. Според анализ на Световната банка от 181 изследвани страни се оказва, че в 84 изцяло липсва изискване за първоначален капитал, а по показателя сума на минималния капитал за започване на бизнес, отнесена към брутния национален доход на човек от населението, България е на 145 място в класацията с 47.8%“, заяви лидерът на СДС Мартин Димитров пред журналисти. Той предложи и трите внесени в деловдоството на парламента законопроекта да бъдат подкрепени и обединени, тъй като мотивите в тях са идентични.
Принципно, ако аз имам два лева и мога да си направя с тях фирма, която да ми донесе много повече, защо пък да не ги „инвестирам“ наистина. Ясно е, че има такси по регистрацията на дружеството, адвокатски хонорари и т.н. но определено това може да се „преглътне“, ако не се налага нарочно да събираш или пък да търсиш 5000 чрез заем… Защото каквото и да си говорим за много хора тази сума е проблем. Повечето противници на идеята ще възразят с думите „какъв бизнес си тръгнал да правиш, щом пари за капитал не можеш да намериш!?!“… Донякъде има логика, защото по този начин на практика фирма с капитал от 2 лв. носи отговорност за… 2 лева. Освен това, доста от предприемачите, които си теглят парите, ги влагат в наемане на офиси, закупуване на оборудване и т.н. Ако решите да теглите кредит за стартиращо предприятие, банката ще търси именно тези 5000 лв. в набирателната сметка на фирмата ви. Само че именно заради гаранционната функция на капитала трябва да се отбележи, че
собствения капитал е от съществено значение
за кредиторите и банките, а не уставния. Той е само компонент на собствения и финансовите институции реално не гледат нивото на записания (регистриран, основен) капитал. От тази гледна точка, идеята на вносителите и на трите законопроекта е по този начин да се насърчи по-бързото развиване на дадена фирма и инвестирането на собствени средства в нея. Защото едва ли ще се намери банка, която да даде заем на дружество, което притежава… 2 лева!
Явно нещата у нас могат да се случват, макар и бавно. Сега остава да проследим и дали предложените промени в Търговския закон ще „оцелеят“ на второ четене в пленарната зала. А дотогава ви оставяме да помислите в какво да вложите 2 лева – в покупка на някаква стока или в създаване на предприятие, чрез което ще работите за собствените си идеи и мечти, а не за чуждите!
Допълнителна информация можете да намерите на Интернет страницата на ИПИ (http://ime.bg/bg/)
Историята на една кампания
От ИПИ отдавна предлагат премахване на минималния капитал, но целенасочената кампания започва в средата на 2007 година. Ето кратка хронология:
*Ноември 2007 – ИПИ пише статия с недвусмисленото заглавие „Минималният капитал трябва да се премахне“.
*Ноември 2007 – народният представител Мартин Димитров внася предложение в Народното събрание за намаляване на минималния капитал с мотиви, изготвени от ИПИ.
*10 март 2008 – Мартин Димитров пуска в блога си подписка за подкрепа на идеята за премахването на минималния капитал – подписват я стотици хора
*Май 2008 – ИПИ се противопоставя на един от най-често даваните аргументи за съществуването му в статията „Минималният капитал не защитава кредиторите“. Същия месец на първо четене Парламентът подкрепя внесеното през март предложение от Мартин Димитров. ИПИ изпраща и писмо с подробни аргументи за премахването на минималния капитал до министъра на икономиката
*Юни 2008 – между първо и второ четене правната комисия подкрепя част от внесеното предложение – да се внасят 35% от 5 000 лева, а не 70%, както е към този момент
В кампанията за отпадането на това изискване се включва Ричард Ран – председател на надзорния съвет на ИПИ.
*Ноември 2008 – Търговският закон се променя, като се намалява изискването за необходимата сума, която трябва да бъде внесена, от 70% на 35% (или от 3 500 лв. на 1 750 лв.). По това време в Парламента започва отново да се говори за тоталното отпадане на изискването.
*Декември 2008 – Министерският съвет внася предложение капиталът да се намали на 100 лв.
*Април 2009 – ИПИ предлага премахване на капитала като част от идеите за подобряване на бизнес средата на Консултативния антикризисен съвет към министър-председателя
*Юли 2009 – част от партиите включват в предизборните програми идеята за намаление на минималния капитал. ИПИ включва отпадането на минималния капитал в публикацията си „70 мерки за повишаване на просперитета в България“
*26 август 2009 – Петър Димитров (БСП) предлага минималният капитал за регистриране на ООД да се намали от 5 000 на 2 лв.
*27 август 2009 – Мартин Димитров (СДС) предлага минималният капитал за регистриране на ООД да се намали от 5 000 на 100 лв.
*27 август 2009 – Правителството на ГЕРБ предлага минималният капитал за регистриране на ООД да се намали от 5 000 на 2 лв.