Ако сте пътували с влак от София до Варна или до Бургас, вероятно се е случвало около средата на пътя част от пътниците да започнат да се оплакват, че са жадни, гладни или просто им се пие кафе. Проблемът е съвсем реален и се случва ежедневно.
Какви са решеният? В някои от влаковете има вагон – ресторанти и колички за храна, но за сега това е рядкост. Някои пътници си купуват предварително сандвичи и напитки, но повечето по-скоро не го правят. На всяка по-голяма гара има някакво барче или лафка, но те най-често са далеч от коловозите и е рисковано да се притича до тях и да се вземе нещо.
Решението е просто: поставете хора на гарите, намиращи се в централна България (като Горна Оряховица, Левски, Стара Загора, Карнобат, Пловдив и др.), снабдете ги с кошница или количка със сандвичи, току що направени кафета, чипс, минерална вода или нещо друго. След това просто продавайте на пътниците през прозорците на влаковете – без да се налага те да слизат.
Предимство ще е, ако предложите и адекватни цени, макар че повечето пътуващи с влакове ще потвърдят, че по средата на дълго пътуване, биха платили и доста висока надценка за минерална вода, сандвич или просто чаша кафе. Важното е да им предложите това на гара, която е достатъчно далече, за да са ожадняли и огладняли, но и не преди крайната гара, за да не решат, че ще изчакат още 20 – 30 минути и ще си купят нещо едва след като слязат.
В добавка бихте могли да развиете и съпътстващи дейности, като продажба на кръстословици, списания или карти за игра. Такива се предлагат в началото на пътуването, но често тогава пътниците решават да си спестят парите, докато по средата на пътя им доскучава достатъчно, за да решат да си купят.
Потенциален проблем пред подобен бизнес може да бъде отказът на гарите, да ви разрешат да развивате дейност на тяхна територия. Предполагам, че по-негативно настроените читатели ще побързат да ми обяснят, как всичко в България става с връзки, как никой няма да те пусне да правиш бизнес на територията на гарата и т.н.
Ще ви припомня обаче, че NewBusiness.bg е издание, посветено на възможностите и решенията, а не на скептицизма и мрънкането. Затова нашият съвет е: първо опитайте и едва ако не стане потърсете други възможности за бизнес, вместо да се отказвате предварително, да фокусирате съзнанието си върху това, колко е сложен животът в България и да използвате клишетата за оправдание на собственото си бездействие.