В ръководството на Евростат за тримесечни национални сметки експресните оценки за БВП са дефинирани като:
„…най-ранната картина на икономиката, представена в съответствие с концепциите и дефинициите на системата на националните сметки, данните за която се произвеждат и публикуват във възможно най-кратки срокове, след края на отчетното тримесечие, като се използва ограничена и непълна информация в сравнение с традиционно разработваните тримесечни показатели на националните сметки…”
Експресните оценки за БВП в контекста на общите условия за подготовка на краткосрочни показатели се основават на предварителна краткосрочна информация (обект на последващи актуализации и ревизии), на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП, за които към момента на изчисленията не е налична директна базисна информация.
Разработените експресни оценки за трето тримесечие на 2009 година са подготвени в срок от 44 дни след отчетния период. Те са представени в стандартен формат за публикуване на тримесечните данни на националните сметки – текущи цени, относителни дялове на компонентите в състава на БВП и индекси на физически обем спрямо съответния период на предходната година – приложение 1.
Съгласно календара на статистическите изследвания, НСИ ще подготви и публикува официални тримесечни резултати за БВП за трето тримесечие на 2009 г. на 10 декември 2009 година.
Трето тримесечие на 2009 година
Според експресните тримесечни оценки на НСИ реалният спад на БВП е 5.8% за трето тримесечие на 2009 година спрямо съответния период на предходната година. В номинално изражение БВП достига до 17 778 млн. лв. в текущи цени.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 14 777 млн. лв. в текущи цени. В сравнение с трето тримесечие на 2008 г., брутната добавена стойност реално намалява с 6%.
Спадът на БВП през трето тримесечие на 2009 година се дължи основно на намаление на добавената стойност в индустриалния сектор, която е с 10% по- малко в сравнение с трето тримесечие на 2008 година. В сравнение със същия период на миналата година, реалният спад на добавената стойност в сектора на услугите е 5.7%, докато на аграрния сектор брутната добавена стойност се увеличава реално с 3%.
Добавената стойност, реализирана от аграрния сектор определя 10.4% от общата добавена стойност в икономиката. Относителният дял на индустриалния сектор е 28.1%, а секторът на услугите заема най-голяма част от общата добавена стойност – 61.5%.
От страна на крайно използвания БВП, разходите за индивидуално потребление намаляват реално с 11.5%, а разходите за колективно потреблеление съответно с 1.2% спрямо трето тримесечие на 2008 година. Инвестициите в основен капитал бележат реално намаление с 22.9%. Оценката на индекса на физически обем на износа на стоки и услуги показва реално намаление с 13.2%, докато индексът на вноса на стоки и услуги показва намаление с 28.7%.
В структурата на крайно използвания БВП, крайното потребление заема 69.4%, а инвестициите в основен капитал имат относителен дял от 24.9% от БВП. Външнотърговското салдо е положително (4.3% от БВП).
Деветмесечие на 2009 година
През деветмесечието на 2009 година реалният спад на БВП е 4.8% в сравнение с деветмесечието на предходната година. Оцененият текущ обем на БВП за деветте месеца на 2009 година възлиза на 48 061 млн. лв. Брутната добавена стойност за икономиката е 40 240 млн. лв. и реално намалява с 3.8% достигнатото ниво през съответния период на 2008 година.
От страна на производствения метод, оценките за аграрния сектор показват реално намаление на добавената стойност с 1%, отраслите на индустриалния сектор създават с 9.8% по-малко добавена стойност отколкото през деветмесечието на 2008 година. Добавената стойност в сектора на услугите реално намалява с 1%.
Разходите за индивидуално потребление намаляват с 7.6%, а инвестициите в основен капитал – с 18.1%. Външнотърговското салдо е отрицателно (- 7.5% от номиналния обем на БВП). За деветмесечието на 2009 година износът на стоки и услуги намалява с 15.3%, а вносът на стоки и услуги – с 24,8%.