Министър – председателят на Чехия Петър Нечас заяви официално днес, че правителството на страната ще прекрати процеса на ратификация на споразумението ACTA (The Anti – Counterfeiting Trade Agreement). Припомняме, че това се случва броени дни след като друга централно – европейска страна – Полша – също се отказа от подкрепа за документа, след масови протести в страната.
Споразумението ACTA беше подписано изненадващо от САЩ, Япония и страните от Европейския съюз в края на януари и предстои неговата ратификация в националните парламенти на тези страни, както и в Европейския парламент.
То обаче беше остро разкритикувано от редица граждански и бизнес организации, както и медии, защото предвижда затвор за използването на нелицензирано съдържание, премахва презумпцията за невинност, на която се базира съвременното право, предвижда възможност компании да съдят медии, ако са цитирани в негативни публикации и позволява патентоването на семена на растения.
ACTA има за цел да защитава авторските и сродни права, но всъщност отива много по-далеч, давайки на няколко големи корпорации изключително големи правомощия в определянето на вината при използване на обекти на интелектуална собственост. На практика споразумението обявява за незаконни Facebook, Twitter, YouTube, всички останали социални мрежи, форуми и др. сайтове, на които има дори един файл или линк към нелицензирано съдържание (филм, музика и др.).
Според чешкия премиер Петър Нечас, преди да приеме документа, правителството на страната трябва да го проучи много по-детайлно и едва след това той може да бъде разглеждан от парламента.