Грегъри Зукерман, The Wall Street Journal
Само преди месеци Кайро беше повече от привлекателно място за посещение, според повечето инвеститори. За много от тях беше трудно да намерят Либия и Тунис на картата. И анализатори, и пазарни експерти се фокусират върху печалбата, не върху въстанията, за да преценят кои са водещите пазари.
Катаклизмите в арабския свят, обаче, причиниха неочаквани обрати на борсите. Цената на петрола скочи и все по- често започна да се поставя въпросът дали американската икономика (и не само тя) е застрашена от по-високите цени на горивата.
Неочакваните събития повдигнаха въпроси за портфейлите на инвеститорите и за тяхната способност да устояват на изненади.
Събитията в Близкия Изток са показателни за това, че трябва отрано да се помисли и да се вземат мерки за непредвидени събития.
Ето няколко предложения от анализатори и финансови експерти по случая:
1. Отделете повече пари в брой
Парите в брой ще смекчат удара върху портфейла и ще дадат сигурност при неочаквани проблеми.
Според експертите е трудно да се предвиди следващото развитие, което ще разтърси пазара. Но когато това се случи, е добре да имате достатъчно кеш.
„Неочакваното по презумпция не е това, което ние планираме. Невъзможно е да сме перфектно защитени или подготвени за това,” отбелязва Джефри Рубин, директор „Проучвания” в инвестиционната фирма Birinyi Associates. „Начинът да се справиш е винаги да имаш някакво количество пари в брой, тъй като когато нещо неочаквано се случи, кешът ще е първото нещо, което ще намалее в портфейла. И второ – парите в брой дават предимство в лоши времена.”
Според някои анализатори, инвеститорите трябва да държат около 10 % от инвестиционните си портфейли в брой в продължение на около десет години преди и след периоди на по- нестабилни пазари. Други са на мнение, че инвеститорите трябва да държат в брой средства, които са равни на от 6 до 12 месечна издръжка.
2. Разширете инвестициите си
Значимостта на разширяването отдавна се подчертава от финансовите съветници. Последните катаклизми потвърждават старата поговорка – да не се носят всички яйца в една кошница.
„Трябва да се стремите към диверсифициране,” смята Матю Тътл, управител на Tuttle Wealth Management – компания за инвестиционен мениджмънт.
Но прекаленото диверсифициране намалява шанса за добро представяне на пазара, подчертава Тътл. Той препоръчва борсова търговия с фондове и отбелязва, че това повишава стойността, когато пазарите са тресат и несигурността се повишава. Такива фондове могат да бъдат застрахователни полици и струват малко на инвеститорите, когато пазарите се бушуват, и ги спасяват при нужда.
3. Купувайте
Определени инвеститори се въздържат от тази опция, заради опасения, че е прекалено рискова. Тези, които се възползват от тази стратегия, го правят, не за да се разширят, а за да подсигурят портфейлите си, особено в турбулентни времена.