Най-големият риск за инвестиционните фондове при инвестирането в български фирми е как ще „излязат“ от бизнеса или с други думи – как ще продадат своя дял в бъдеще и това, което не съществува в България е именно среда за „излизане“ (exit environement) от инвестицията.
Това е един от най-важните изводи от лекцията на Самит Джейн, отговарящ за технологичните инвестиции в един от най-големите рискови инвестиционни фондове в Щатите – CMEA Capital. В четвъртък вечер той говори пред български стартиращи предприемачи и студенти в НДК. Присъствието на срещата беше безплатно, а както NewBusiness.bg вече писа, организатори на събитието бяха Open Coffee Club, StartUP Foundation и Start IT Smart.
Самит Джейн акцентира върху въпроса как Силициевата долина в САЩ е станала толкова успешен регион за нови технологични стартъпи, обяснявайки го с наличието на успешни примери или т.нар. „герои“, като Стив Джобс, както и с изградената култура за посрещане на неуспехите, след които предприемачите отново опитват да стартират следващ бизнес. След това инвеститорът обясни, че ние трябва да потърсим онези неща, които открояват България и я правят подходящо място за бизнес старт.
Според него, за да бъдат забелязани от рисковия капитал, българските стартъпи трябва да създават бизнеси, които не се ограничават до територията на страната, а имат потенциал за глобално развитие. Друго важно условие е да не копират успешните модели на запад, защото никой не инвестира в компании – двойници.
Джейн обясни, че през последните години бизнесът в световен мащаб се демократизира, благодарение на новите технологии. Той даде пример с компанията Rovio, създател на мобилната игра Angry Birds, която постигна световен успех без да притежава капацитета на гиганти в гейм индустрията, като Electronic Arts, Sega или Zynga. Причината, според Джейн е, че Rovio са успели да направят по-добър продукт, а равният достъп, който всички имат до онлайн магазините за мобилни приложения им е позволил да наложат продукта си.