Фирмите в цял свят вече търсят нови служители – един от първите признаци за устойчив растеж и възстановяване на световната икономика. Това е основният извод от провежданото на всеки две години проследяващо бизнеса проучване на „Регус“, в което участват над 10 000 фирми от цял свят. Фактът, че компаниите наемат допълнителен персонал, се счита за важен индикатор, показващ че организациите се насочват към инвестиране в растеж чрез човешки капитал. Над една трета от участвалите фирми (36%) възнамеряват да увеличат служителите си. Българските компании се представят под средните цифри в световен мащаб, като по-малко от една трета (29% нето) от тях решават да наемат нови служители през 2011 г.
Тези резултати са особено значими след последните наблюдения на МВФ и международната организация по труда, разкриващи, че световната безработица е достигнала рекорден размер за последните три години (до 210 милиона от 2007 г. насам). Тези организации предупредиха, че ако тенденцията продължи, това може да доведе до проблеми за националните икономики. Безработицата намалява данъчните приходи и увеличава обществените разходи. Изводите от проследяващото бизнеса проучване на „Регус“ са важно доказателство за това, че. ситуацията на световна безработица може да се подобри през 2011 г .
Изследването разглежда мненията на над 10 000 ръководители на фирми от 78 държави за техните текущи приходи, рентабилност, очаквани бъдещи приходи и очаквания за ръста на националната икономика в широк план. Тези индикатори са в основата на индекса на бизнес оптимизъм в доклада, който обикновено отчита действителната ефективност и краткосрочните прогнози. Това издание на индекса разкрива много повече положителни нагласи в световен мащаб с по-голям дял на оптимистично настроените държави, отколкото преди шест месеца. Конкретно за България стойността на глобалния индекс е ниска – 72, с 26 пункта под средната за света 98.
Гари Гюртлер, вицепрезидент на „Регус“ за Централна и Източна Европа, коментира: „Намерението за увеличаване на служителите е ясен индикатор за желанието на фирмите да бъдат подготвени да се възползват от възможностите, които възстановяващите се пазари могат да им предложат. Това определено са добри новини за България, където безработицата от 7% през 2009 г. се увеличи до 10% през 2010г. Очаква се тенденциите за заетост да достигнат поне до ниво, гарантиращо спиране на ръста на безработицата през 2011 г, макар и да не са така силно възходящи, както средните за света.
Въпреки тези оптимистични резултати, проучването показва и че 41% от фирмите все още търсят начини да намалят режийните си разходи чрез мерки, различни от съкращаване на персонала. Това разкрива глобална нагласа за предпазлив оптимизъм. Тъй като компаниите се опитват да реализират икономии в собтвената си оперативна дейност, вероятно все по-често ще виждаме организации, предлагащи гъвкави работни решения на съществуващите или бъдещите си служители, в стремежа си за постигане на по-добър баланс между работата и личния живот и създаване на по-опростена организация.