Експерти и специалисти от най-високо ниво презентираха иновативните решения за градската среда и бъдещите проекти, които ще променят нейния облик по време на Международната конференция „Smart Buildings, Smart City, Smart Economy“, организирана от b2b Media.
Публичният и частният сектор намериха комуникационните мостове, нужни за създаването на нови продукти и стратегии за развитието на иновациите и урбанистичните центрове.
Доктор Анна-Мари Виламовска, секретар на президента на Републиката относно иновационната политика и Н.П. Шин Менг-хо, посланика на Република Корея в България споделиха опита и практиките в България и чужбина относно развитието на иновациите.
„Естественият домакин на иновациите са градовете. Близо 70 процента от световното население живее в тях. Президентът Плевнелиев има концепция относно ефективността и енергийна политика, която гласи, че най-добрата енергия е спестената енергия. За иновативна и съвременна България трябва да сме уверени, че имаме таланта да развиваме индустрии, които са били успешни и могат отново да бъдат водещи за Балканите.“ – сподели доктор Виламовска.
„Според „Inovation Union Scoreborard 2015“, Корея е най-иновативната страна в света. „Креативната икономика“ е мотото на корейското правителство. Миналата седмица София Тех Парк и корейската фондация Innopolis подписаха меморандум за коопериране от началото на 2016 г. Вярвам, че всичко зависи от нас, хората, да откликнем на предизвикателствата и да бъдем промяната към по-добро“. – коментира Н.П. Шин Менг-хо, посланик на Република Корея в България.
Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции и Десислава Йорданова, съветник на министъра в Министерството на регионалното развитие и благоустройството презентираха напредъка, постигнат от правителството в насърчаване на „Смарт“ икономиката и постиженията в партньорство с ЕС за енергийни проекти и програми.
„Ноу-хау се състои от два елемента – „Зная“ и „Как“. „Как“ се свързва с инвестициите, а „Зная“ е образоването, което също е инвестиция. Следователно иновациите се равняват на инвестиции на квадрат. Трябва да се фокусираме първо към по-малките цели на „Умните сгради“ и „Умните градове“, а в последствие това ще доведе до големите промени на „Умната икономика“. – коментира Янев относно стратегиите за развитие на икономиката.
„През последните няколко месеца МРРБ работи активно в няколко насоки: повишаване на енергийната ефективност на многофамилните сгради, законодателни промени за енергийна ефективност, а от скоро и по национален план за подобряване на енергийните характеристики на сгради държавна собственост. Енергийната ефективност е приоритет за правителството. Вярваме, че с общи усилия скоро градската среда у нас ще подобри своя вид и ефективност“. – отбеляза Десислава Йорданова.
Елица Панайотова, изпълнителен директор на „София Тех Парк“ коментира българския потенциал за развитие:
„Смарт“ не означава само „умен“, а също креативен и изобретателен. Терминът съчетава повече от това да имаме знанията и законите. София Тех Парк ще бъде адреса на иновациите. Целта е да създадем среда, която да подпомага иновациите, технологичния трансфер и контакта между хора с идеи. България има потенциал да се превърне в технологичен център на Балканите, ако оползотвори човешките ресурсите, с които разполага“.
Панел едно наблегна на стратегиите и практиките за развитие и „Смарт“ решенията в голям мащаб. Пламен Жечев, от Сиско България впечатли публиката с презентация за Internet of Everything (IoE). Днес това е само концепция, но някой ден всеки един предмет и човек ще се свърже в глобална система за споделяне и управление на информацията.
Панел две бе специализиран в решенията за строителството на бъдещето и оптимизацията на живота на сградите. Бистра Папазова, изпълнителен директор на coBuilder Bulgaria представи цялостна система за създаване и управление на потока от информация – BIM. Бисера Иванова, изпълнителен директор на Фасилити Оптимум България разкри как може да се постигне пълна оптимизация на една сграда чрез имплементиране на „Смарт“ технологии и екологични решения.
В панел три публиката прояви висок интерес към презентациите на градовете лидери, предприели преминаването от старите модели на управление към интегрираните модерни решения за градската система.
Националната компания индустриални зони, представена от Николай Ценков, председател на Борда на директорите представи напредъка в развитието на градските производствени зони. Голям интерес събра презентацията на Столична община и тяхната „Интелигентна система за управление на градската среда и трафика“. 160 кръстовища ще бъдат модернизирани в София с „умни светофари“ до края на 2016 г. Красимир Стойчев, зам. кмет по Финанси, бюджет и икономика на община Бургас представи цялостния проект за модернизация и имплементиране на „Интегриран Градски Транспорт“. Община Благоевград представи напредъка по програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради и постигнатите успехи.
В последния четвърти панел Chariot Motors представиха техния електрически-автобус. Tickey впечатли с решение за електронни билети, последвано от презентацията на Николай Недялков, специалист информационни и комуникационни технологии относно предизвикателствата при преминаване от една система за таксуване към друга.
По темата за „смарт“ технологиите в нашите домове Melissa Climate представи устройство за управление на климатика, което ще революционизира начина му на употреба и може да спести до 25% от разходите за електричество. За финал Министерство на икономиката представи своята политика в областта на творческите индустрии, която задържа интереса на присъстващите до последния момент.
Всички презентации от събитието можете да намерите на: smart.b2bmedia.bg