Николай Костов е преподавател и мениджър на трейнинг екипа на софтуерната академия във водещата технологична компания „Телерик“ АД, която зае пето място в класацията “Новатори в образованието“. Част от екипа на образователната инициатива от 2011 г., Николай днес има богат опит в софтуерното обучение, проектирането и изграждането на цялостни системи и уеб приложения, и алгоритмичното програмиране.
Защо е важно учениците да учат програмиране и нови технологии в днешно
време?
С появата на нови дигитални професии и все по-широкото навлизане на приложенията във всеки аспект от ежедневието ни, програмирането се превръща в ключово умение. Колкото и смело да звучи, познаването на основните принципи в програмирането ще бъде също толкова важно за бъдещите поколения, колкото са днес владеенето на чужд език или добрите математически познания, например. Независимо дали става дума за обучение, комуникация или игри, децата днес израстват с дигиталните технологии и с приложенията, които седят зад тях. Умението да програмират им дава възможност не просто да опознаят света, но и да го управляват; да бъдат не само потребители, но и създатели на нови технологии. Програмирането развива логическо мислене и умения за справяне със сложни казуси, които ще бъдат полезни на всеки млад човек, независимо от бъдещата му професия.
Какви са целите на образователната инициатива „Детска академия на Телерик“?
С „Детската академия на Телерик“ искаме да запалим интереса към компютърното програмиране на учениците на възраст между 10 и 12 години. „Телерик“ АД стартира инициативата през 2011 г. и само за няколко години успя да обхване 25 школи в 18 български града. Днес с помощта на местни преподаватели по информатика в „Детската академия на Телерик“ се обучават безплатно над 800 деца. С екипа сме много горди, че в резултат на инициативата броят на най-младите национални състезатели по информатика се е увеличил близо три пъти в периода 2011-2013 г.
Друг показател за успеха на „Детската академия на Телерик“ са постиженията на нашите ученици, които традиционно оглавяват призовите места в националните състезания и олимпиади.
Какви са най-големите постижения на „Софтуерната академия на Телерик“?
Едногодишната програма „Софтуерна академия на Телерик“ обучава безплатно млади, мотивирани хора, търсещи професионална реализация в ИТ сферата. Инициативата осигурява добре подготвени кадри за цялата софтуерна индустрия в България, като от 2009 г. до днес над 2060 курсисти са преминали присъствено обучение при нас. С 35 курса, над 22 хил. регистрирани потребители в онлайн системата и с повече от 1800 видео лекции, гледани над 1.5 милиона пъти, днес смело можем да кажем, че „Софтуерната академия на Телерик“ е водеща инициатива за алтернативно ИТ обучение в България.
Проучване, което проведохме сред курсистите преминали успешно поне 70% от едногодишната програма на „Софтуерната академия на Телерик“ в периода 2009-2012 г., показва, че днес 95% от тях се реализират в сферата на информационните технологии. А две-трети от отговорилите са започнали работа в рамките само на месец след края на обучението си.
Обучението е изключително интензивно и обхваща широк диапазон от теми – от основни концепции в програмирането до разработка на цялостни уеб, десктоп и мобилни приложения с най-съвременните софтуерни технологии. Участниците преминават през серия от изпити и практически проекти, като само топ 10-15% успяват да завършат едногодишната програма и да получат сертификат. Нашият сертификат е високоценен в индустрията и дори сме забелязали, че редица компании включват като изискване в обявите си за работа успешното завършване в „Академията на Телерик“.
С какво професията софтуерен инженер привлича младите хора?
Програмирането предоставя на младите хора неограничени възможности да реализират идеи си и да въздействат на света. Като част от бързоразвиващата се стартъп екосистема или от големи международни компании, софтуерните инженери създават приложения, които улесняват живота на хиляди хора. Facebook, Twitter, YouTube и DropBox са само няколко от стотиците успешни примери, трансформирали напълно ежедневието ни.
От друга страна, професията софтуерен инженер е много перспективна. Тя предоставя възможност за …
Повече информация е достъпна в образователния сайт Uchi.bg.