Ако сте се „вързали“ на приказките за отлагане на пенсионната реформа, сигурно сте останали изненадани, че намеренията на кабинета се променят толкова светкавично. Само два месеца, след като социалнят министър Тотю Младенов обяви, че промените в осигурителния модел остават „за по-добри времена“, правителството направи рязък завой и реши да не ги бави повече.

От 1 юли 2011 г. трудовият стаж, необходим за излизане в заслужена почивка, ще се увиличи с три години, но без да се пипа възрастта за пенсиониране. С две думи, за да се пенсионират на 60 г., жените ще трябва да са работили минимум 37 г., а не 34 г. както е сега. Мъжете пък ще се пенсионират на 63, но само при 40 г. натрупан стаж. Нови правила ще бъдат въведени също за работещите в МВР и кадровите военнослужещи. Те ще се пенсионират след 30 години общ стаж, от които 20 трябва да са в системата на сигурността и отбраната. В момента изискването за общ стаж е 25 години, а това за длъжността е 16 г. и 8 месеца.

Хората, които са навършили пенсионната възраст, но не им достигат години стаж, няма да губят правото да излязат в почивка, но месечният им доход ще бъде намален с 2.4% за всяка липсваща година. Тези, които продължават да работят пък, независимо че отговарят на изискванията за пенсиониране, ще получават бонус от 2.4% върху полагащата им се пенсия за всяка допълнителна година, а не 1.1% както е при редовия стаж.

Наред с това кабинетът обмисля мерки за предотвратяване на ранното пенсиониране, които се очаква да влязат в сила още в началото на следващата година. Преходният период за ранно пенсиониране от професионални пенсионни фондове например ще бъде удължен до края на 2012 година. Предвижда се и въвеждането на механизми за диференцирането на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. В момента всички хора със свободни професии плащат осигуровки минимум върху 420 лева на месец независимо от доходите си.

Предлага се и нова схема за пресмятане на стажа от I и II категория труд при изчисляването на новоотпуснатите пенсии след 1 януари 2011 година. Сега за да се пенсионира човек по-рано при I категория труд, се изискват 10 г., а при II категория – 15 години стаж. Всяка прослужена година при по-тежки условия обаче също се брои за няколко и в резултат на това има служители с натрупани над 100 години трудов стаж. Според новото предложение всяка изработена при I и II категория труд година над изискуемите ще се зачита за трета категория труд и ще се прибавя само 1.1 на сто, за да се избегне лавинообразното нарастване на годините за стаж.

Плановете на този етап са  всички представени предложения да се обсъдят в Националния съвет за тристранно сътрудничество с работодателите и синдикатите до края на май. През юни поправките ще влязат в Министерския съвет, а в началото на септември – в Народното събрание. По думите на социалния министър Тотю Младенов основните цели на пенсионната реформа са укрепването на бюджета на НОИ и създаването на възможности за повишаване на сегашните и бъдещите пенсии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *