Бекъпът на данни е изключително важен, затова е необходимо да имаме ясни идеи и правила, по които го осъществяваме. Представлява комбинация от действия, които извършваме, за да дублираме информация на различни носители или облачни платформи, така че ако случайно изчезне от едното място, да можем да я достъпим по алтернативен начин.
В настоящия текст ще обобщим няколко добри практики на ниво фирма и обикновен потребител, които ще ви помогнат да организирате информацията си по добър и сигурен начин, без опасност да загубите нищо, което ви е важно.
Бекъп за обикновен потребител
“Първообразът” на бекъп, който повечето хора са практикували няколко десетилетия назад във времето, е простото прехвърляне на информацията на CD или DVD дискове. Дори и да имаше известен успех за файлове от музикален и снимков произход, излишно е да казваме, че методът е доста ненадежден и ограничен откъм обем информация. В допълнение, едно просто надраскване на повърхността е достатъчно, за да затрие безвъзвратно всичко записано.
Вместо това хората днес се радват на доста по-благонадеждни методи. Софтуерът на повечето съвременни модели смартфони, лаптопи и таблети предлага опция за автоматична синхронизация на данните от устройството с облак от типа на Google Drive, OneDrive, iCloud и още много други. В случай че изчерпате свободното пространство, срещу определен абонамент можете да си закупите допълнително място от порядъка на космическите 10TB. За да си гарантирате необходимото равнище на онлайн сигурност, защитете със силни пароли и верификация от няколко степени основния си акаунт, като така ще предотвратите нежелано изтичане на информация. В повечето случаи това е напълно достатъчно за един средностатистически човек, за да не загуби нищо важно.
Бекъп за фирми
Това е далеч по-интересната, но и обхватна сфера, в която се наблюдават множество иновации. Все по-обемните бази от данни изискват по-стриктен контрол, част от който е и правилният им бекъп. Освен обикновени файлове, които могат да бъдат инцидентно изтрити или повредени от зловреден софтуер, фирмите съхраняват и информация за процеси, системи, мрежови конфигурации, детайли за сигурността, които са доста по-обхватни, чувствителни и динамични.
Темата за корпоративния бекъп е дълга и зависи изключително от сферата на дейност, но въпреки това могат да се обобщят няколко основни общи препоръки:
-
Всички резервни копия да се съхраняват извън основния фирмен сървър, например в облак;
-
Всички архиви трябва да са защитени и криптирани, като достъп до тях следва да имат само малцина служители;
-
Работете с надежден и реномиран доставчик на облачни технологии, който може да ви предложи надеждна компютърна поддръжка 24/7.