Еmpathy driven change in Eastern Europe forum ще провокира, играе, задава въпроси и предлага иновативни решения от хората за хората върху горещите проблеми в обществото. Събитието отново ще търси възможните алтернативи на незадоволителния свят, в който живеем и ще превръща всеки участник в създател и съучастник за позитивната социална промяна.
Фокусът на EMPATHEAST 2015 са Иновациите, водени от общността, тъй като именно силните общности могат да създават устойчиви, адаптирани към нуждите решения в местната икономика и да бъдат отговор на все по-хаотичния свят, в който общественото благо е под постоянен натиск.
От 13 до 15 ноември София ще се превърне в сцена на иновативни формати за генериране на идеи, свързани с общественото благо и ще въвлече участниците си в палитра от подходи за емпатична промяна в 5 софийски локации: Дома на киното, SoHo, Склада, Клуба на Пътешественика, Muse.
Пърформанси и инсталации в градска среда, дискусии, лекции, кино прожекции и уъркшопи ще провокират гостите на форума с въпроса как можем да създаваме „технологии на доброто“, които провокират ново качество на човешките взаимоотношения чрез социално-предприемачески или социално иновативни модели. Основните теми, търсят иновативни решения за бездомните хора, нарушената връзка между поколенията, оставяща хиляди възрастни хора в самота, правата на малките земеделски производители, възможнистите за солидарна икономика и етично финансиране, самоорганизиращите се граждански общности и др.
Социални предприемачи и катализатори на позитивна социална промяна от региона и света ще участват с вдъхновяващи примери: Сред тях са Клаудиан Добос (Румъния) от Transition Towns Network & Aurora community, Евгени Митев – „Диалог на тъмно“, Ейрини Илиополу (Гърция) – UrbanDig Project for neighbourhoods, Патриша Мънроу и Джефри Бийсън (САЩ/Мюнхен) от World caffe Europe и Световно кафене на тема „Хранителна независимост“, Закари Венер (САЩ), The Aspen Institute, Градски Номади и други.
В рамките на EMPATHEAST ще бъдат представени и най-добрите социално-предприемачески идеи от двата иновативни формата на организаторите от „Фабрика за идеи“: Резиденция Баба и Предизвикателството за социална промяна. Мобилни работилници, предоставящи нов пазар и модерно технологизиране на замиращи занаяти; театър, улесняващ учебния процес на деца с дислексия; система, свързваща ученици, с училищната администрация и съвременни графити артисти в споделена визия за средата в училище; мрежа от доброволци юристи, които превеждат в атрактивна форма решения на общинските съвети и още над 10 проекта от Банката за идеи на Предизвикателството за социална промяна.