Представители на най-значимите организации в сферата на интернет се събраха в София на второто издание на Домейн форум

Найджъл Хиксън, вицепрезидент за Европа на ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – организацията регламентираща използването на ограничени ресурси в интернет, взе участие в проведения в четвъртък и петък в Гранд Хотел София Домейн форум 2012. Второто издание на българското събитие за домейн индустрията събра у нас представители на всички водещи организации в сферата на интернет регулацията, както и на Съвета на Европа, академичната общност, бизнеса и големи юридически кантори. Форумът се организира от сдружение УНИНЕТ, а официални партньори са фондация БГ Сайт, Българска Уеб Асоциация и Българска Асоциация на Софтуерните компании.

 

Събитието започна с лекция на Амадеу Абрил и Абрил, професор в ESADE Law School – Universitat Ramon Llull, Барселона на тема „Светът е плосък (отново): от адреси до идентичности; от пространство на имена до пазар за имена на домейни“. Той е също директор на магистърската програма по интелектуална собственост и IT право в образователната институция. Сред останалите теми във фокуса на форума първият ден бяха ефектите на новите домейни от най-високо ниво (TLD – top level domain) върху структурата и общността на ICANN, развитието на руския национален пазар на домейни, защо трябва да обърнем внимание на RAA преговорите, мястото на географските домейни от високо ниво (TLD ), разрешаването на спорове, свързани с домейн имена и др. Ференц Цорба от RIPE NCC разказа за новините в сферата на IPv6, а Найджъл Хиксън направи общ преглед на случващото се в ICANN. Томас Рикет, управляващ директор на Schollmeyer & Rickert  в Германия, подкани местните регистратори на домейни да вземат участие в Registrar Atlas. Той съобщи, че за първи път България е избрана да участва в инициативата като данните ще бъдат публикувани следващото издание през 2013 г.

 

В началото на втория ден се проведе дискусия на тема „Проблемите през развитието на Интернет в България“, модерирана от Жюстин Томс и с участието на Д-р Бисера Занкова, медиен експерт към МТИТС; Бисер Иванов, член на управителния съвет на БАСКОМ и Методи Дреновски, член на УС на БУА. Дискусията беше предшествана от презентация за държавната политика за Интернет, представена от Христо Христов, директор на дирекция „Информационни технологии“ в МТИТС.

 

Последваха лекции и дискусии на теми: политиката за управление на интернет в България, проблемите пред развитието на глобалната мрежа у нас, връзката между интернет и правата на човека, както и стратегиите на Съвета на Европа в тази сфера, презентирани от Джеймс Лоусън, представител на Съвета на Европа. Вени Марковски  представи своето виждане по въпроса: „Коя е най-добрата правна рамка за развитие на интернет?“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *