Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Явор Недев и областният управител на област Ловеч Николай Нанков откриха информационния ден на отворените мерки от Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство“ в Ловеч.
„Тук има изградени около 120 общински язовири и 9 държавни, протичат над 2000 км речен басейн, формиран от пълноводните реки Осъм, Вит, Искър, Златна Панега. Към тях непременно трябва да добавим и високопланинските реки, истински рай за риболовците на балканска пъстърва“ – заяви областният управител на Ловеч Николай Нанков и подчерта, че тези данни представят огромното богатство на региона откъм водни обекти, но малка част от това богатство произвежда.
Регистрираните в ИАРА Ловеч рибопроизводители са около 35. Това са предимно рибовъдни стопанства, държавни и общински язовири, в които се отглежда риба за нашия вътрешен пазар. Много от рибопроизводителите прилагат стари технологични схеми при отглеждането на рибата и не постигат оптимална рентабилност, което влияе на крайния финансов резултат, обясни още г-н Нанков като добави, че за 2010 г. по данни на Агенцията по рибарство в региона са произведени 68 802 кг риба, а реализирани в търговската мрежа са 24 595 кг риба.
„Сега е моментът да се възползвате максимално от възможностите, които предлага Оперативната програма „Рибарство”, финансирана от Европейският Фонд по Рибарство, за инвестиции и внедряване на научните технологии при отглеждането на риба и други аквакултури, което неминуемо ще доведе до модернизирането на сектора, ниска себестойност на продукцията, излаз на външният пазар, добри печалби, разкриване на работни места и не на последно място гаранция за здравето на потребителите“, призова губернаторът.
Пред потенциалните бенефициенти Явор Недев даде символичен старт на мярка 2.2. Аква-екологични мерки от ОП “ Рибарство”. Той бе категоричен, че “за ИАРА няма почивен ден, няма събота и неделя, няма приемно време – винаги сме отворени и готови за среща с вас, за да ви окажем всякаква помощ по кандидатстване по Оперативна програма “Рибарство, за да може да се усвояват евро средствата”.
На срещата експерти от Дирекция „Европейски фонд за рибарство” на ИАРА представиха напредъка в изпълнението на Оперативна програма “Рибарство”, отворени мерки, договорирани и изплатени средства. Акцент беше поставен върху три от стартиралите мерки, с най-голям интерес за представителите от региона. Стоян Котов, старши експерт в дирекция „Европейски фонд за рибарство” презентира мярка 2.1 “Производствени инвестиции в аквакултурата” и мярка 2.6 “Инвестиции в преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура”. Разгледани бяха общите изисквания към кандидатите по Оперативната програма, както и реда и условията за получаване на безвъзмездна финансова помощ.
Представени и обсъдени бяха всички документи необходими за окомплектоването на проектните предложения. Д-р. Боряна Воденичарска, главен експерт в дирекция „Европейски фонд за рибарство” представи на срещата мярка 2.2 „Акваекологични мерки” от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство”. Бяха обсъдени въпроси, свързани с допустимите за подпомагане дейности и методологията за определяне на премиите по трите сектора на мярката. Разгледан беше и пътят на проектите, след регистрирането им в ИАРА, отделните етапи, през които преминава всеки проект по мярката, за да бъде одобрен от Управляващия орган.